Malá mořská víla: Zemřel herec, který propůjčil hlas Sebastianovi. Znali jste jej i z oblíbené kriminálky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mala morska vila
Zdroj: Profimedia

Není snad nikdo, kdo by neznal legendární kreslenou pohádku Malá mořská víla. Příběh existuje v mnoha verzích, hraných i kreslených, ale Ariel a jejího kamaráda kraba Sebastiana zná každé malé dítě. Pro ty, kteří místo českého dabingu dali přednost originálu, je nezapomenutelným právě hlas malého zvířecího kamaráda.

Samuel E. Wright, který se právě dabováním této kreslené postavy proslavil u malých dětí v mnoha zemích, bohužel zemřel 24. května 2021 ve svých 74 letech. Smutná novinka rychle obletěla svět a mnozí skládají umělci poctu za jeho výkony.

Skvělý herec, který miloval děti, a především kvůli nim se podle vlastních slov v zábavním průmyslu držel, byl inspirací pro tisíce lidí, kteří si po jeho smrti připomínají, co všechno tento skvělý člověk světu věnoval.

S rodinou se podíleli na vzdělávání mladistvých

Samuel se narodil v roce 1946. Když byl on sám mladík, jeho rodina založila konzervatoř v Hudson Valley a snažila se pracovat na vzdělávání mladých, s čímž jim tehdy jejich syn značně pomáhal. Už v tak mladém věku měl totiž potřebu dělat pro mladší a slabší maximum.

Konzervatoř se soustředila především na to, aby ze svých studentů dostala pozitivním způsobem maximum. Nenutila je tedy pracovat na tom, co jim nejde, ale naopak zlepšovala ty dovednosti, ve kterých měli studenti nějaký potenciál. Ve své době byla jedinou univerzita toho druhu.

Symbolem pohádky

Když se v roce 1989 prosadil Samuel E. Wright hlasově jako pomocník mořské víly, který se ji snaží tak trochu nemotorně chránit před nebezpečím, a vtipným hlasem vystřihl i několik písniček, stal se pro mnohé symbolem Disneyho pohádek.

Role pro něho byla dokonalá. Tvrdil totiž, že sám by se o malou mořskou vílu staral podobně jako právě krab Sebastian. Mladá nezkušená dívka totiž potřebovala ochranu a on se dokázal skvěle vcítit do toho, kdo ji měl na starost.

V originálu pak daboval herec také Mufasu ve Lvím králi. I když je to zcela odlišná role od jeho nejslavnějšího výkonu, zvládl ji dokonale. I v tomto kresleném filmu pro děti si rovněž zazpíval několik písniček, a jeho hlas se tak stal znovu legendárním.

Známe také jeho tvář

I když je jeho hlas slavný, Samuel neměl problém ani s tím se ve filmech ukázat jako herec. Zahrál si v mnoha celosvětově známých snímcích, ve kterých prokázal, že jeho nadání je skutečně všestranné.

Mezi nejslavnější seriály, ve kterých se objevil, patří Zákon a pořádek, Raw Toonage, Ball Four nebo Enos. Ve většině z nich si zahrál vedlejší role, které se ale objevily ve více dílech a rozhodně jsou pro milovníky daných snímků zapamatovatelné.

V neposlední řadě pak nesmíme zapomenout na Samuelův přínos pro svět videoher. Nejprve daboval pouze ve hrách vytvořených na základě Disneyho příběhů, později se ale objevil i v dalších významných počítačových hrách.

Po smrti Samuela E. Wrighta se město Montgomery ponořilo do smutku. V oknech se objevily černé vlajky a lidé drželi minutu ticha, aby složili tomuto velkému umělci poctu, kterou si rozhodně zasloužil.

I když je herec již po smrti, jeho dílo žije věčně. Malá mořská víla a Lví král budou jistě známými pohádkami i za několik desítek let. Pokud chcete umělci vzdát poctu i vy, pusťte si večer s dětmi nějakou tu pohádku ze studií Walta Disneyho.

Zdroj: Twitter.com, unilad.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články