Magda Vášáryová kandidovala na prezidentku Slovenska. Ženy ji tehdy posílaly zpět do kuchyně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vasaryova Magda
Zdroj: Profimedia

Magda Vášáryová není jen úžasná herečka, ale také úspěšná diplomatka a politička. V pořadu Českého rozhlasu Blízká setkání zavzpomínala na svou kandidaturu na prezidentku. Nejvíce ji tehdy překvapilo, že to byly ženy, kdo ji rád posílal „zpátky do kuchyně“.

Slovenská herečka Magda Vášáryová byla krásná a talentovaná. Nikoho tak příliš nepřekvapilo, že už jako velmi mladá dobyla stříbrná plátna i divadelní prkna.

Čeští diváci si ji pamatují především coby Markétu Lazarovou či půvabnou Marju z Postřižin.

Z herečky se stala Její excelencí

Ve svých čtyřiceti letech ale herečka opustila slibně rozjetou kariéru a vrhla se na odlišnou životní dráhu, a to tu politickou.

I když jak sama říká, její počátky po skončení herectví nebyly tak úplně politické, přestože to mělo k této oblasti velmi blízko. Herečka se totiž stala diplomatkou a velvyslankyní.

„Diplomati jsou úředníci a je jedno, zda jste velvyslankyně, nebo nikoliv. Pořád jste úřednice a ti, kteří vás řídí, jsou právě politici. Já jsem tedy přešla do světa úřednického,“ vysvětlila Tereze Kostkové. Úřednická role na poli diplomacie ji však velmi vnitřně vyčerpávala.

„Pro mě to byla trošku frustrující funkce, protože vy víte o hodně více, než vědí všichni novináři, všichni lidé okolo, politici. Vy víte absolutně nejvíc. (…) Vy to můžete napsat těm politikům, ale nemůžete ovlivnit, zda se oni rozhodnou jít tak, jak vy jim píšete,“ svěřila se stále vitální dáma.

Byla kandidátkou na prezidenta i poslankyní

Právě tento jistý pocit bezmoci je přivedl k tomu, aby se i ona vydala na politickou dráhu. „Po osmnácti letech diplomatické činnosti jsem se rozhodla, že chci věci měnit. A to musíte jít do politiky,“ popsala začátek své kariéry Českému rozhlasu.

Od roku 2006 byla poslankyní v Národní radě Slovenska. Na svém postu vydržela deset let. Předtím ale zdolala ještě jednu politickou metu: v roce 1999 se stala úplně první ženou kandidující ve slovenských prezidentských volbách.

Některé ženy ji pořádně zatopily

Jak herečka v rozhovoru prozradila, nejvíce ji při prezidentské kampani překvapilo, jak nesolidárně se k ní chovaly ostatní ženy, ať už z řad novinářek, či účastnic jejích meetingů.

„Uvědomila jsem si jednu velmi důležitou věc: žena by zvítězila mnohem snáze, kdyby proti ní nešly ostatní ženy,“ začala své vyprávění kráska z Postřižin.

„Ženy na mě vykřikovaly: ‚Co tady děláš?‘ ‚Vrať se do kuchyně!‘ ‚Děti ti doma pláčou!‘“ popsala své náročné chvíle.

Nyní je tak sama velmi ráda, že byla jistou průkopnicí, která možná pomohla do prezidentského úřadu současné slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Přesto by byla ráda, kdyby se ženy navzájem více podporovaly.

Zdroj: Český rozhlas, iDNES, Kafe

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články