Linda Bartošová otevřela v rozhovoru téma velikonočního násilí. Podle komentujících dělá z komára velblouda

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Linda Bartosova
Zdroj: Profimedia

Článků o velikonočních tradicích se v současné době objevuje v médiích mnoho. Obvykle se ale týkají spíše toho, odkud vlastně zvyky pochází a jak se kde dodržují. Moderátorka Linda Bartošová si v nejnovějším interview pro pořad Spotlight dovolila otevřít téma velikonočního násilí. Na twitteru, kde pozvánku na rozvoro sdílela, se ale s pochopením nesetkala.

„Původně byla velikonoční pomlázka omlazovací rituál, který měl zajišťovat úrodu a prosperitu a kterému byli vystaveni všichni, nejen ženy. Dnes tu ale máme pověru o ženském uschnutí, která ženy může traumatizovat a v některých případech i legitimizovat násilí,“ uvádí Bartošová na začátku rozhovoru.

Instruktorka sebeobrany

Na dotazy moderátorky odpovídala v rozhovoru lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek. Ta uvedla, že pomlázka do dnešní společnosti patří, ale jen v případě, že je žádaná z obou stran.

Podle jejích slov jsou v dnešní době sociální sítě plné historek o tom, jak k dívkám vtrhli jejich spolužáci a zbili je pomlázkami tak, až je z toho několik dní bolely jejich sedací partie. A to je podle instruktorky sebeobrany špatně.

„Dívky popisují, že z toho, jak je sousedé vyšlehali, mají modřiny, některé dokonce i trauma,“ uvádí dále Houdek. „Tradice a svátek jako takový ale určitě nikdo zakazovat nechce,“ dodává.

Bartošová se jejích slov chytla a celý rozhovor pak vedla v duchu toho, že Velikonoce jsou tradice, pod jejichž rouškou se často překračují hranice.

Děláte z komára velblouda

Bartošová informovala o tématu rozhovoru předem na svém twitteru. Tam se ale s kladnými ohlasy nesetkala, podle většiny komentujících je totiž celé téma nesmysl. „Co zase děláte z komára velblouda?“ ptá se uživatel HUGO HC.

„Chci jít, tak jdu. Nechci jít, nejdu. Otevřu/neotevřu. 30 let zpátky jsme se dokázali domluvit a spolužačky, které neměly zájem, jsme prostě neobcházeli. Nechápu, kde je problém a kdo tu je traumatizovaný. Stačí se jen lidsky domluvit,“ myslí si Reynolds.

Podle Jasmíny Houdek by měl ale velký apel přijít na celou řadu mužů, kteří berou Velikonoce jako možnost projevit svou agresi.

Kvůli nim totiž prý dívky zatemňují okna, ignorují zvonek a se strachem doufají, že koledníci po pár minutách vzdají u dveří všechny své pokusy.

Zdroj: pořad Spotlight, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články