Libuše Švormová byla 18 let v roli milenky. Ničeho nelituje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
libuse svormova
Zdroj: Profimedia

Libuše Švormová je proslulá především jako herečka, která si v životě zahrála v divadle i v televizi řadu nerudných a nepříjemných žen. Přesto je ale ve skutečnosti veselou ženou, která se ani trochu nepodobá osobám ze svého uměleckého života. A to i přesto, že její život nebyl snadný ani trochu.


Někdy se říká, že čím víc negativních věcí člověk prožil, tím pozitivněji se snaží život brát. V případě herečky Libuše Švormové by se pořekadlo jistě potvrdilo. Odmalička věděla, že se chce věnovat herectví a hudbě, což se jí nakonec také splnilo.

V pardubickém divadle, kam nastoupila hned po dokončení školy, se seznámila s mužem svého života a utvrdila se v tom, že umění je pro ni něčím opravdu důležitým. A to i přesto, že jí později přineslo velká trápení. Herečka ale podle svých slov dodnes nelituje ničeho, co se jí v životě stalo.

Dlouhodobá milenka

Libušina láska byla velmi komplikovaná. Zamilovala se totiž do Jana Otčenáška. Jenomže v cestě jejich lásce stála spisovatelova manželka a syn. Rozvod tehdy z politických důvodů nepřipadal pro váženého muže a prvního tajemníka Svazu československých spisovatelů v úvahu. Přesto se ale začal se Švormovou vídat.

Vztah herečky s Otčenáškem se stal veřejným tajemstvím. Řada žen považovala Švormovou za naivní osobu, která se dobrovolně stala dlouhodobou milenkou. Ona ale věděla, že je pro něj na prvním místě. Když v roce 1979 Jan zemřel, Libuši ani nenapadlo, že by ještě někdy našla další lásku.

Během jedné dovolené na Šumavě se ale ukázalo, že je jí souzeno se ještě zamilovat. Poznala téměř o dvacet let mladšího muže a po čtyřicítce se poprvé vdávala. „Vdávala jsem se hodně pozdě, proto jsem si nechala své umělecké jméno,“ zdůvodnila pro časopis Pestrý svět.

Nikdy neodmítla roli

Stejně jako prvnímu muži byla Libuše věrná i své práci. Nikdy neodmítla žádnou roli, ke každé nabídce přistoupila s pokorou a vnímala příležitost i v malých rolích, které jí třeba nemusely příliš lichotit, ale i v těch velkých a náročných.

„Herectví není jen práce. Je to řemeslo. Když někdo přijde za truhlářem, přece mu také neřekne, že stoly nedělá,“ vysvětlila. Řada lidí ji právě pro její odhodlání obdivovala. Švormová měla zkrátka ve všem jasno a s oblibou říká, že by nikdy nešla do něčeho, čím si není jistá.

Dnes je velkolepé ženě 86 let, stále se věnuje herectví, a ačkoli už je v pokročilém věku, energie má podle přátel na rozdávání. Naposledy si zahrála v seriálu Slunečná, kde ztvárnila matku Davida Prachaře.

Zdroj: Pestrý svět, Sedmička, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články