Libuše Rohlíčková: Pediatrička cukrovku u syna nepoznala. Zachránila ji kamarádka, která zavolala jinému lékaři

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Libuse Rohlickova
Zdroj: Profimedia

Když si Libuše Rohlíčková prošla náročným rozvodem se zpěvákem Josefem Vojtkem, věřila, že jeho zrada je to nejhorší, co ji mohlo potkat. Soustředila se na svého syna Matyáše a snažila se náročné období překlenout. Bohužel to nejhorší ji teprve čekalo, a když byly Matyášovi čtyři roky, vyslechla si maminka od lékařů diagnózu diabetes 1. typu. Jak syn nemoc zvládá a co by poradila ostatním rodičům?

K lékaři ji dovedly určité náznaky, že něco není v pořádku.

Pediatrička nic nepoznala

„Jako máma jsem na něm už delší dobu pozorovala, že není ve své kůži. Byl unavenější a hodně jedl, i přesto však nepřibíral a připadal mi spíše hubený. A především, co mě tehdy zarazilo, bylo to, že hodně pil – dnes už samozřejmě vím, že nadměrná žízeň je jedním z hlavních příznaků vysokého krevního cukru,“ řekla Libuše Rohlíčková v rozhovoru pro Diastyl.

Pediatrička prý nepoznala ani z moči, ani z krve, že by mohl být nějaký problém, protože neměla s nemocí zkušenosti. Její kamarádka proto zavolala známému do Motola a ten vzkázal, ať hned přijedou.

„Tam už samozřejmě Matymu vlastně zkušená diabetoložka diagnostikovala cukrovku téměř pouhým pohledem a následné vyšetření ji potvrdilo – Maty měl glykemii kolem 30 mmol/l. Ihned nás tedy hospitalizovali, a tím to vlastně všechno začalo,“ prozradila.

Od té doby místo v její lednici zabírá inzulín.

Důležitá je komunikace

„Je to boj. Je to celoživotní boj. Ale zvládá to dobře. Tím, že to měl od těch 4 let, tak už je to lepší. On je citlivý, a když by to dostal teď, tak by to bylo špatné. Ale teď je to v pohodě. I dnes se občas naštve, že proč zrovna on, ale mám pocit, že se s tím srovnal,“ prozradila minulý rok v rozhovoru pro server Extra.

Ačkoliv je nemoc pro syna náročná, naučila ho dle jeho maminky zodpovědnosti.

Inzulín si sám píchá od šesti let, což maminka prozradila v rozhovoru pro Super. Navíc ví, že se musí vyhýbat alkoholu, takže má maminka o jednu starost méně.

Naštěstí má Libuška velkou podporu v Matyášově otci. Ačkoliv rozvod s Vojtkem příjemný nebyl, nyní jsou vztahy mezi oběma dobré.

„Jsem šťastná za to, jaké máme vztahy, ale není to tak, že bychom spolu chodili na kafe. Pepa je opravdu vzorný otec. Když slyším své kolegyně, jak se k jejich dětem chovají otcové, kteří je opustili, tak si Pepy vážím. K dětem je opravdu velmi štědrý,“ prozradila maminka deníku Blesk.

A co se týče rady ostatním rodičům, tak dle Libuše Rohlíčkové je důležitá komunikace mezi rodičem a dítětem.

„Vždycky jsem se ho snažila pochopit, říct mu, že je to hrozné, že je to na prdlačku, a on se tím uklidnil. A pak jsem to s ním probírala, že se nic neděje, že jsou horší nemoci,“ prozradila pro Vlastu, jak rozhovory se synem probíhají.

Zdroje: Extra, Blesk, Super, Diastyl, Vlasta

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články