Liberecký rodák Yemi A. D. poletí do vesmíru. A český internet se plní kromě gratulací rasismem a ignorantstvím

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Yemi A.D.
Zdroj: Profimedia

V pátek se potvrdilo, že Česká republika bude mít prvního vesmírného turistu. Stane se jím český umělec a tanečník Yemi A. D. Reakce na tento úspěch na sebe nenechaly dlouho čekat. Nebyla by to zřejmě správná diskuze, kdyby v ní nechyběl kromě gratulací rovněž rasismus, ignorantství, ale také humor.


Tento text je komentářem autorky.

Liberecký rodák, který má českou matku a nigerijského otce, je hrdým představitelem LGBTQ+ komunity a žije v registrovaném partnerství. Toto je velmi zkratkovité představení nového vesmírného turisty Yemiho A. D.

Ve skutečnosti je Yemi velmi uznávaným umělcem po celém světě. V pouhých 16 letech odešel z domova, protože neměl příliš dobrý vztah se svým nevlastním otcem, a začal se věnovat své velké vášni, kterou byl street dance.

Prorazil v Evropě i v USA

Díky tanci se dostal do Nizozemska či do Švédska. Dokonce začal studovat na prestižní taneční škole v Los Angeles. Po studiích si založil taneční skupinu JAD Dance Company. Ta sklízela úspěch nejen ve městech Evropy, ale také například v Tokiu či v Londýně.

Mezi jeho největší úspěchy patřila práce s Lady Gaga či Justinem Timberlakem. Dlouhodobě spolupracoval také s rapperem Kanyem Westem, kterému tvořil choreografie k videoklipům i vystoupením.

Japonský miliardář hledal umělce, které vezme do vesmíru

Jak se v pátek potvrdilo, právě Yemi se podívá do vesmíru. Stane se jedním z členů posádky japonského miliardáře, který se jmenuje Yusaku Maezawa. Ten v roce 2018 prohlásil, že se plánuje podívat do vesmíru a obletět Měsíc. A rovnou vyhlásil „casting“ na dalších osm svých spolucestujících, kterým hodlá cestu zaplatit.

Mohl se přihlásit kdokoliv, jedinou podmínkou bylo, že se daný člověk musí cítit jako umělec. Nakonec se přihlásilo milion zájemců. Do finálního výběru se nakonec dostal i Yemi.

České celebrity mu gratulovaly

Asi to nelze považovat za úplný úspěch České republiky, ale úspěch to bezesporu je. Někteří lidé to talentovanému umělci přejí a posílají mu gratulace, jiní to však v diskuzích neváhají pořádně shodit.

Nejvíce pochvalných reakcí se dočkal Yemi na svém instagramu, kde mu gratulovala i celá řada známých osobností, jako jsou například herečky Hana Vagnerová a Adéla Gondíková či zpěvačka Dara Rolins. „Moc Ti to přeju. Jsem z toho úplně vedle,“ napsala upřímně Marta Jandová.

Mnozí Češi si nedokáží nerýpnout

Pod příspěvky, které nebyly přímo od Yemiho, ale které odkazovaly na články s tímto tématem, byla diskuze o poznání „rozmanitější“.

Pod facebookovým příspěvkem České televize se tak mohl člověk například dozvědět, že na to, aby Yemi letěl do vesmíru, zřejmě nevypadá dostatečně „česky“. „To je Čech jako poleno,“ napsal například Radovan. „Nepřijde mi, že by reprezentoval Českou republiku,“ napsal Richard.

Ani některým diskutérům na Novinkách nedošlo, že barva kůže s národností tak úplně nesouvisí. „Vypadá typicky česky s typicky českým jménem,“ myslí si Pavel. „Typický Honza z Mokré Lhoty,“ napsala Eva.

Samozřejmě nechyběla trocha rasistického humoru, bez kterého by žádná česká diskuze nebyla kompletní. „Hlavně aby neletěl na černo,“ obával se Robin. „To je fakt trefa do černýho,“ uvedl Jakub.

Neznám…

Někteří lidé nezapomněli dát najevo svou nelibost také už klasickým výkřikem: „A kdo to je?“ To je bezkonkurenčně jedna z nejhloupějších frází, kterou lidé v diskuzích používají. Rozhodně totiž nečekají žádnou relevantní odpověď.

Kdyby je opravdu zajímalo, o koho se jedná, stačilo by jeho jméno napsat do vyhledávače. Třeba u Yemiho by jim vyskočilo přes dva milióny výsledků. Ale ty je samozřejmě nezajímají. Protože oni přeci nevědí, kdo to je, takže to je to automaticky nějaký nýmand, který určitě nedělá nic důležitého, a jeho přínos pro společnost je tím pádem nula.

Tyto diskuze možná ukazují o Češích víc, než by si oni sami přáli. Rozhodně dokazují, že prostě neumíme brát nic vážně. Nic zřejmě není dost „svaté“, aby to část obyvatel nedokázala zkritizovat či si z toho neudělala legraci.

Je to dobře? Nebo špatně? To už nechám na posouzení každého z vás.

Zdroj: iDNES, Novinky, Facebook

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články