Královna Alžběta II. vydechla naposledy na majestátním zámku. Jeho interiér se za 170 let téměř nezměnil

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Alzbeta Kralovna
Zdroj: Simon Ward Photography / Shutterstock

Jako útočiště svých posledních dní si královna Alžběta II. nevybrala Buckinghamský palác, ale zámek Balmoral. Ty, kdo ji znali, to vůbec nepřekvapilo. Skotský zámek totiž reprezentoval to, co v životě milovala — přírodu, zvířata a hony. Dokonce v něm byla i požádána o roku.

Královna Alžběta II. využívala Balmoral jako své letní sídlo. Po smrti manžela prince Philipa tam trávila stále více a více času. Nakonec na místě, které se nachází uprostřed panenské přírody, i zemřela.

Místo má dlouhou historii

Pozemky kolem místa, kde se zámek nachází, vlastní královská rodina už více než století. V roce 1852 je totiž koupil manžel královny Viktorie, princ Albert.

Na rozlehlých plochách se nacházel zámek pocházející už z roku 1390. Královna Viktorie jej však nechala strhnout a místo něj nechala postavit ještě větší stavení, tedy Balmoral tak, jak vypadá dnes.

Místo plné zvířecích trofejí

Podle svědectví lidí, kteří měli to štěstí a letní sídlo královny osobně navštívili, se jeho vnější i venkovní podoba za 170 let téměř nezměnila.

Z fotografií na webu Aktuálně.cz je patrné, že se královna snažila zachovat stejný ráz interiéru. Na jednom snímku je vidět historický obraz místnosti s výrazným linem a trofejemi na zdech. Úplně stejný interiér je patrný na fotce nové britské premiérky Liz Trussové, která byla vyfotografována při odchodu ze zámku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jean-Pierre Anjoubault (@jpanjoubault)

Zvířecí trofeje zřejmě tvoří velkou část vybavení zámku. Podle Aktuálně.cz to potvrdila i sestřenice prince Philipa Alexandra Řecká a Dánská ve svých pamětech.

„Vybílená hala, na stěnách ohromující množství paroží a jelení hlavy nebo kůže, které na nich visely jako gobelíny. Přesto měl ten zámek určité kouzlo starých časů. Bylo v něm hodně tartanových koberců a rohoží a na chodbách byly tajemné truhly a sochy Alberta. Klid tu dodávaly malby skotských krajin a landseerští psi,“ zavzpomínala.

Měla dobré vztahy i se svými sousedy

V komnatách Balmoralu se údajně měla odehrát i velmi důležitá událost v životě královny. Řecký a dánský princ Philip ji tam totiž požádal o ruku.

O královně bylo všeobecně známo, že milovala lov, nespoutanou přírodu a také koně a psy. Není proto divu, že na svém sídle uprostřed divoké skotské přírody tak ráda trávila čas, měla tam totiž tohle vše pohromadě. Navíc měla velmi dobrý vztah s lidmi v okolí.

„Tamní obyvatelstvo ji bralo jako svoji sousedku a královna Alžběta II. se opakovaně nechala slyšet, že právě tam bývala nejšťastnější,“ Ondřej Kubáček, který pracoval v Buckinghamském paláci pro Aktuálně.cz.

Zdroj: Aktuálně.cz, CNN Prima NEWS

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články