Komik Jiří Wimmer na sklonku života zbohatl a nic ho nenutilo do práce. Zemřel pod koly autobusu

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
wimmer
Zdroj: Profimedia

O komicích se tvrdí, že jsou to v soukromí ti nejsmutnější lidé. Ani Jiří Wimmer nebyl výjimkou a svůj život plný depresí řešil tím nejzoufalejším způsobem. Pil víc než jen příležitostně.

Nešťastná kombinace depresí a alkoholu ho provázela celý život

Deprese provázely i jeho matku a sestru. Chvíli to vypadalo, že Jiří „rodinné prokletí“ nezdědí. Ve škole to byl třídní šašek, který všechny bavil. Jeho touha rozdávat radost ho přivedla ke studiu herectví, ale jak dospíval, deprese dostihly i jeho.

Žil tak jeden život pro publikum a druhý o samotě, do kterého se uzavíral. Měl velké umělecké ambice, toužil po vážné osudové roli ve filmu, ale nic, co si plánoval, se mu nepodařilo zrealizovat.

Práce ho neuspokojovala, chtěl být slavný a nezapomenutelný

Vždy byl známý jen jako bavič, který vystupuje s Černochem nebo se Sobotou. A to ho užíralo. Kvůli uzavřenosti a alkoholu přišel o dvě manželky, a nakonec i o celou řadu pracovních příležitostí. Stal se nespolehlivým a už i kamarádům došla trpělivost a nemohli nadále riskovat, že se na představení neukáže nebo přijde tak opilý, že nezvládne svou roli.

Kariéru začal dobře

Vystřídal řadu divadel. Z Ostravy, kde nastoupil po škole, se přesunul do Prahy, kde hrál v Divadle Ypsilon, v Prozatímním divadle Františka Ringo Čecha a v Divadle Jiřího Grossmana.

Určitě nejvíce popularity získal díky humorným scénkám s Karlem Černochem, kde se vzájemně doplňovali a lidem tekly slzy smíchu. Často byl hostem oblíbeného pořadu Možná přijde i kouzelník.

Wimmer, kromě vážné dramatické roli, toužil rozjet i vlastní komickou show, ale v žádné televizi neuspěl.

Alkohol mu škodil i v práci

Přátelé o něm tvrdili, že byl kvartální alkoholik. Dokázal několik měsíců abstinovat, ale nakonec se vždy k pití vrátil. Zkoušel i odbornou léčbu, ale vzhledem k uměleckému prostředí, kde se pohyboval, pro něj nebylo snadné se alkoholu oklikou vyhýbat a neměl tak silnou vůli, aby dokázal odolat.

Chtěl se zabít, nebo možná jen upoutat pozornost

Deprese byly nakonec příčinou čtyř pokusů o sebevraždu, které přežil. Nevyšlo mu to s prášky ani s podřezáním žil. Přežil i poranění nožem do břicha, a když se chtěl zastřelit do spánku, z obavy před hlukem z pistole nakonec mířil tak, že ho střela jen škrábla.

Co o něm řekl jeho herecký kolega

Luděk Sobota, který s Wimmerem také spolupracoval, pro Blesk uvedl, že se jeho pití zhoršilo také proto, že restituoval velký dům na Staroměstském náměstí a najednou tak měl každý měsíc skoro sto tisíc z nájmu. Jinak šetrný herec najednou dostal do ruky tolik peněz, že se nemusel starat o to, aby si na život vydělal. Sobota doslova uvedl: „Zvlčil, nic ho nenutilo k práci, a to ho zničilo. Prostě to pro něj nebyla výhra.“

Zemřel pod koly autobusu

Nakonec zemřel, aniž by si to sám naplánoval. Stalo se to v pražských Dejvicích, kde spadl pod autobus, který vyjížděl ze zastávky. Tentokrát to nebyl další pokus o sebevraždu, ale přes 2 promile alkoholu v krvi, které ovlivnily jeho úsudek a schopnost pohybu. Pravděpodobně chtěl jen stihnout odjíždějící autobus.

Zdroj: Dotyk, Blesk

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články