KOMENTÁŘ: Influenceři propagují fackovanou. Je jim jedno, jestli ji budou hrát i děti na školách

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Fackovana Red Face
Zdroj: Profimedia

Tělesné tresty jsou špatné. Agresivita ve společnosti i u dětí roste. Šikana je velkým problémem značného počtu škol. A reakce české společnosti? Přivlečení „sportu“, který se nazývá fackovaná, a zacílení jeho propagace na děti. I tohle potvrzuje, proč by se měli rodiče intenzivně zajímat o to, co jejich děti sledují na internetu.

Říkají vám něco jména, jako je Koleso, Max Green, Freescoot či Marie Rosecká? Jestli ne, tak nezoufejte. Jedná se o hvězdičky ze sociálních sítí, které ale s velkou pravděpodobností budou znát vaše děti či vnoučata.

Navíc některé z nich mají pořádný dosah. Například posledně jmenovaná má na platformě TikTok 700 tisíc převážně náctiletých sledujících.

Všechna tato jména jsou nějakým způsobem spojována s projektem nově vzniklé organizace RedFace, který nese celkem příhodný název fackovaná.

Do Čech přichází nový „sport“

Ano, jakkoliv to může znít bizarně, fackovaná je považována za sport. Populární je především v Rusku, Polsku a také v USA. A nyní se dostala až k nám, a to s pořádnou pompou.

Tou je značná mediální masáž, která zve diváky i účastníky 22. dubna do O2 arény, kde se odehraje historicky první turnaj v tomto „sportu“, a to nejen v Čechách, ale i na Slovensku.

Z řad veřejnosti se do soutěže podle Aktuálně přihlásilo 350 lidí a vybráno jich bylo 48. V každé ze tří kategorií, muži do 90 kg, muži nad 90 kg a ženy čeká vítěze výhra v podobě jednoho miliónu korun.

A o co vlastně ve fackované jde? Jak asi dokážete odvodit, je to zápas dvou lidí, kteří se prostě na střídačku fackují. Nejzvláštnější na této soutěži ovšem je, že fackovaný se nikdy nesmí bránit. Zkrátka jen čeká na ránu.

Vítězem se stane ten, kdo zůstane stát či to nevzdá. Zápas může být také omezen počtem kol. V tom případě pak rozhodují o vítězi přítomní rozhodčí.

Fackovaná se nelíbí klasickým sportovcům ani lékařům

Zdá se vám to až tak trochu nepochopitelné? To rozhodně nejste sami. Proti tomuto „sportu“ se staví jak klasičtí zápasníci, tak přirozeně i lékaři.

„Je to všechno, co přesně nechceš, aby se dělo a aby se s tím bojové sporty kdykoli spojovaly. Držet nastavenou hlavu proti ráně je absolutní demence, a ne sport,“ napsal na svůj twitter promotér Oktagonu Ondřej Novotný.

„Pokud se jedná o velmi silný úder, může být mozek otřesen stejným způsobem jako při autonehodě. Po nárazu dojde k posunu mozku z jedné strany na druhou. Tím dochází k jeho pohmoždění, což může mít za následky bolest hlavy, poruchy zraku či sluchu. V nejhorším případě dochází i k vnitřnímu krvácení,“ vysvětlil Aktuálně vedoucí olomoucké traumatologie Pavel Dráč.

Pravděpodobně by se dalo namítnout, že MMA zápasy či box mohou také nevratně poškodit zdraví účastníků, což je bezpochyby pravda.

Přesto je ale zde určitý rozdíl. Bojové sporty jsou také o disciplíně, nastavení mysli, taktice, schopnosti se krýt či uhýbat. Ve fackované ale nic z toho není. Tam lidé zkrátka stojí a čekají na ránu.

Influenceři hází odpovědnost plně na rodiče

Nabízí se tak otázka, jestli je v pořádku, aby takovýto „sport“ propagovaly osobnosti oblíbené u dětí? Influenceři mají v tomto případě jasno.

„Věřím, že kdyby jakékoliv dítě vidělo u mě fackovanou, která by u něj vyvolala sklony k násilí, tak jeho rodiče zakročí. Především oni totiž mají svým dětem vysvětlit, že se jedná pouze o show a v reálném životě se taková aktivita nepraktikuje,“ řekla Aktuálně právě Rosecká.

A má pravdu. Za děti zodpovídají rodiče, vždy. To oni by měli pravidelně sledovat, co jejich dítě dělá na internetu a s kým. S dětmi by se měli otevřeně bavit a tato témata probírat.

Na druhou stranu je ale Rosecká možná trochu přeceňuje. Dítě neovlivňují jen rodiče, ale také spolužáci. Jejich rodiče tak důslední být nemusí.

Takže ano, větší část zodpovědnosti jde bez debat za rodiči. Ale nebylo by od lidí ze sociálních sítí, kteří mají stovky tisíc sledujících, fér, kdyby jim tak trochu pomáhali? Kdyby využili svůj vliv lepším způsobem? Není tak trochu alibismus ukázat něco dětem na internetu, dostat za to peníze a pak jen říct: „Ale děti, vy tohle nedělejte?“

Složenky se zřejmě neptají

Rozhodně by bylo pro všechny lepší, kdyby rodiče táhli s influencery za jeden provaz, a nikoliv, aby proti nim museli stát v opozici.

Ale možná má Marie pravdu, možná by si rodiče měli s dětmi sednout a říct jim: „Víte, tady Maruška si skutečně nemyslí, že dělá dobrou věc, ale dostala za ni zaplaceno, tak dělá, co se po ní chce. A vy milé děti, to prosím v životě takto nemějte…“

Ovšem pozor, se show jsou spojeny i o poznání starší ročníky. Moderování se ujal kdysi populární Michal Kavalčík a exhibičních zápasů by se měla zúčastnit i instagramová hvězdička Eva Feuereislová, herec Zdeněk Godla či starosta Řeporyjí Pavel Novotný. K tomu už ale asi není co víc dodávat.

Zdroj: Aktuálně, Extra

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články