KOMENTÁŘ: David Svoboda relativizoval válku na Ukrajině a vrstvil jedno nešťastnější vyjádření za druhým

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Svoboda David
Zdroj: Profimedia

Olympionik David Svoboda si to pořádně zavařil. Když byl pozván do pořadu České televize, aby promluvil o návratu ruských a běloruských sportovců na olympijské hry, zřejmě vůbec netušil, jaká jeho vyjádření vyvolají poprask. Na twitteru jeho slova zkritizovala řada sportovců. Sám Svoboda se poté omluvil, příliš to ale „nenarovnal“.

Český olympijský výbor v tomto týdnu vydal doporučení týkající se ruských a běloruských sportovců v nejvyšších sportovních soutěžích.

Prakticky jejich účast posvětil, sportovci z těchto zemí by tak mohli soutěžit jako jednotlivci, a to pod neutrální vlajkou.

Mnohým se následující řešení nezamlouvá. Nikoliv však pětibojaři a teď již bývalému předsedovi Komise sportovců Českého olympijského výboru Davidu Svobodovi.

Svoboda na své vyjádření v televizi zřejmě jen tak nezapomene

Ten v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že neumožnění startovat určitým sportovcům by bylo porušení dokumentů, které si Mezinárodní olympijský výbor (MOV) sám stanovil.

„Politika do sportu filozoficky nepatří. To, že tam prakticky dávno je, to je tím, že předchozí generace i ta současná sport před politikou neubránila, to je smutný fakt,“ zamotával se do svého vyjádření Svoboda.

Na jednu stranu tedy olympionik tvrdí, že by na OH Rusy a Bělorusy pustil, protože je sport apolitický, aby vzápětí připustil, že tomu tak vlastně vůbec není. To ale nebyl zdaleka konec.

Pětibojař pak dál a dál vrstvil jedno nešťastnější vyjádření za druhým.

Rusko podle něj není jednoznačný agresor

„Olympijské hnutí je mírové hnutí, takže pokud někdo nějakým flagrantním způsobem porušuje mír, tak by se měl stát předmětem nějaké diskuze. (…) A pokud by se na tom všichni shodli, tak proč ne. Ale takovou situaci my tady nemáme,“ šokoval Svoboda moderátorku.

Ta se mu snažila připomenout, že Valné shromážděné OSN Rusko drtivým poměrem hlasů za agresora označilo.

To ale pro pětibojaře nebylo příliš relevantní. „Může to být klidně mýlka, co já vím. Já to nevím,“ pouštěl se nakonec na tenký led dezinformačního rybníčku.

Pravdou je, že informací a dezinformací se do veřejného prostoru dostává opravdu neuvěřitelné množství.

David Svoboda ale coby člen Armádního sportovního centra Dukla, který má dokonce vojenskou hodnost rotmistra, by neměl mít problém ověřit, které ty informace jsou vlastně pravdivé.

Je přeci alibismem nejhrubšího zrna na jednu stranu říkat, že to, co všeobecnou většinou považováno za pravdu, tedy že Rusko je agresorem ve válce na Ukrajině, možná úplně pravda být nemusí, ale na druhou stranu k tomu neuvést žádné důkazy a ještě se vymlouvat na to, že „já to nevím a nemám ambici to rozhodovat“.

Nabízí se tak paralela, že by někdo mohl klidně napsat, že na OH v roce 2012 mohl dopovat, protože mu přijde podezřelé, že najednou z ničeho nic získal zlato.

A pokud by někdo namítnul, že to není pravda, že by se to přeci zjistilo, tak by ten dotyčný jen napsal: „Ale já jsem ty jeho dopingové testy na vlastní oči neviděl. Já to nevím, jestli dopoval a nemám ambici to rozhodovat. Já si jen myslím, že mohl dopovat.“ To by se určitě bývalému pětibojaři také moc líbilo.

Proti sportovci se právem strhly okamžitě bouřlivé reakce.

Na twitteru ho zkritizovali jeho sportovní kolegové, například Vavřinec Hradilek, Dominik Hašek, ale také komentátor Jaromír Bosák či ministryně obrany Jana Černochová.

Zvláštní omluva

David Svoboda si hned druhý den takzvaně posypal hlavu popelem a na svém facebookovém profilu se za své výroky omluvil. Ale ani jeho omluva se podle mnohých příliš nepovedla.

„V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců a aby politika do sportu co nejméně zasahovala,“ vysvětlil ve svém příspěvku.

Kdo má ale hájit nevinné ukrajinské sportovce, to už bohužel neuvedl.

Možná, příště by se mohl mnohem více zamyslet nad tím, čím vším sport je a může být. Nad tím, že existuje nějaká fairplay a morálka. A ta by měla zvítězit nad všemi těmi vteřinami či metry.

Zdroj: Česká televize, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články