Judita Čeřovská přišla během vážné autonehody o ledvinu. Přesto zpívala dál

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Judita Cerovska
Zdroj: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia

Judita Čeřovská pocházela ze smíšeného manželství, uměla proto skvěle česky i německy. I díky tomu se proslavila jako hudebnice a šansoniérka v obou zemích. Dnes je považována za jednu z největších československých hudebních legend. A to i proto, že přežila vážnou autonehodu, po které dokonce zvládla pokračovat ve své kariéře.

Byla obrovskou osobností, která v životě dokázala překonat mnohé překážky. Její hlas si lidé spojí s hity jako Je po dešti, Dominiku, Akropolis, adieu nebo Řekni, kde ty kytky jsou.

V roce 1957 se v soutěži Hledáme mladé talenty umístila na druhé příčce, což ji proslavilo, připomíná server Super.

Hudba pro ni byla vším

Zpěv se stal pro Čeřovskou způsobem, jak vyjádřit pocity. Nedovedla si představit, že by žila bez hudby. V roce 1959 ale její kariéru zbrzdila vážná nehoda. Mnoho lidí se tehdy bálo, že se na jeviště už nevrátí, ona ale ukázala, jak silná osobnost je.

Tehdy se vracela z jednoho ze svých vystoupení autem, které řídil zpěvák Josef Zíma. Toho během jízdy postihl mikrospánek, uvádí Expres.

Zpěvačka měla tehdy štěstí, že vůbec přežila. Přišla o ledvinu a skončila na delší dobu v nemocnici. Jeden z jejích spolujezdců takové štěstí neměl a zemřel.

I když se z nehody dostávala dlouho, nakonec ji opět přivítaly davy na jevišti, kterého se odmítla vzdát.

Nejlepší publikum na světě

V 60. letech se kromě Československa proslavila Čeřovská také v zahraničí. Ačkoli prý nikdy ani neuvažovala o emigraci, nemohla si vynachválit vystupování v Německu.

Podle serveru Český rozhlas Dvojka s oblibou říkala, že právě tam je to „nejlepší publikum na světě“.

Ještě dlouhé roky dělala hudebnice radost svým hlasem, a to až do roku 1988. Tehdy z neznámého důvodu přestala pracovat na své nové desce a o rok později odešla do důchodu.

Čeřovská následně koupila chatu na Šumavě, kde žila až do své smrti. Zemřela v roce 2001 ve věku 72 let.

Konec svého života prožila po boku dvou mužů. Jazzman Ivan Smetáček se do ní zamiloval ještě během jejího vystupování v SSSR.

Posledních deset let však páru dělal společnost ještě Jiří Horský. Ve třech žili v chatě na Šumavě, kde pánové zastávali práce okolo domu a Judita jim prý vařila a uklízela.

Zdroj: Super, Expres

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články