Jsou celebrity hloupé? S takovou Goldie Hawn či Lisou Kudrow byste se nechtěli měřit v inteligenci

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Matt Damon
Zdroj: Andrea Raffin / Shutterstock.com

O celebritách velmi často panuje nelichotivé přesvědčení, že nepatří mezi tzv. nejostřejší tužky v penále. Mohou za to ale jen výroky určitých celebrit, dle kterých potom máme tendenci posuzovat ostatní. Ve skutečnosti jsou ale mezi slavnými velmi inteligentní lidé, kteří dokonce patří do MENSY.

Posuzovat lidi podle vzhledu nebo profese, kterou vykonávají, by se nemělo. I přesto to většina z nás dělá, protože se jedná o určité zažité stereotypy.

Následující seznam celebrit s vysokým IQ vám ukáže, jak tyto stereotypy mohou být zavádějící.

Blondýny a hloupé? Mýtus!

Blondýna, navíc zpěvačka? Jasná známka nízké inteligence. Tak vás vyvedeme z omylu, protože oboje sedí na zpěvačku Shakiru. Ta se pyšní IQ 140 a podle WatchMojo se u ní známky vysoké inteligence projevily již v dětství.

Další v řadě, u které byste to nejspíše nečekali, je Madonna. Minimálně dle jejích současných projevů na sociálních sítích a celkově jejímu nespoutanému životu. Její IQ 140 je ale stále zdrojem dohad a není prý jisté, zda skutečně do MENSY patří.

Další blondýna v řadě je herečka komediálních rolí Goldie Hawn. I ta má mít IQ kolem 140 a postavy otupělých žen v komediích pro ni prý byly velmi frustrující. I proto později začala přijímat role, kde její postava byla vážnější. Herečka v roce 2003 založila Nadaci Hawn, která nabízí programy pro nadějnou mládež.

Bláznivá Phoebe z Přátel v tomto výběru? Herečka Lisa Kudrow by nemohla být vzdálenější své roli v ikonickém seriálu. Herečka patří dle Tuko k nejchytřejším ženským herečkám.

Vystudovala Vassar College v Poughkeepsie v New Yorku s bakalářským titulem v oboru psychobiologie a její IQ je 152.

Bývalá modelka a herečka Geena Davis, mimochodem teď také blond, vyniká v umění, hraje na několik hudebních nástrojů a hovoří plynně švédsky. Na stránkách MENSY se uvádí, že má IQ 140. Navíc je velmi všestranná, protože v roce 1999 se pokusila o účast na olympiádě v lukostřelbě. Skončila na 24. místě ze 300 žen, a to se sportu věnovala pouhé dva roky.

Jak připomíná Vanity Fair, Geena Davis založila Institute on Gender in Media, výzkumnou organizaci, která se věnuje odstraňování genderových rozdílů v zábavním průmyslu.

Herci na hranici geniality

Herec Matt Damon vyrůstal jako samotář, který měl dobré známky. Svůj potenciál poté rozvinul při studiu na Harvardu, kde napsal studii, na základě které byl natočen film Dobrý Will Hunting.

Ačkoliv herec nakonec upřednostnil hereckou kariéru a vysokou školu si nedodělal, pyšní se IQ 160.

Dolph Lundgren během svých rolí neměl moc možností, aby se ukázal jako intelektuál. V Rockym toho moc nenamluvil a ve filmech Postradatelní by se o jeho intelektu dalo spekulovat.

Mnohý divák by tak mohl získat pocit, že tento herec moc rozumu nepobral. Ve skutečnosti se Dolph pyšní IQ 160. Studoval chemické inženýrství a v roce 1982 získal magisterský titul v oboru chemického inženýrství na University of Sydney.

Napadlo vás někdy, proč jsou filmy Quentina Tarantina často velmi složité na dialogy a některé scény ne vždy pochopíte správně? Důvod je prostý: režisér do filmu vkládá sám sebe a pyšní se IQ 160. Tarantino má vysoce rozvinuté znalosti filmu a své filmy píše jako literaturu.

Herec Ashton Kutcher byl odhodlaný najít lék pro svého nemocného bratra a zapsal na vysokou školu se záměrem studovat biochemické inženýrství. Nakonec dal přednost herectví, ale má IQ 160 a mimo svou hereckou kariéru se intenzivně věnuje rizikovému kapitálu, investicím a technologiím.

Poslední herec našeho seznamu je známý svými velkými rolemi, například v Batmanovi, ale také problémy s alkoholem. Ano, mluvíme o Benu Affleckovi, který má mít IQ 154.

Zdroje: WatchMojo, Vanity Fair, Tuko

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články