Josef Lada neviděl kvůli nešťastné nehodě od dětství na jedno oko. Osud ho nešetřil ani v dospělosti

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Josef Lada
Zdroj: Profimedia

Josef Lada zemřel 14. prosince 1957. Jeho animované postavičky jsou ale dodnes známé a ještě dlouhé roky nejspíš budou. Například voják Švejk nebo kocour Mikeš jsou legendární charaktery, kterým dal Lada v kreslené podobě jejich typický vzhled.

Téměř 200 knih pro dospělé a 120 dětských knížek obdařil malíř a ilustrátor svým nezaměnitelným rukopisem. Často se mluvilo o tom, že styl, kterým kreslí, má na svědomí i fakt, že v dětství se mu stala nešťastná nehoda.

Upadl na nůž

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích. Přišel na svět jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Když mu byl jeden rok, upadl na ševcovský nůž a poranil si oko. Celý život tuto skutečnost ilustrátor tajil. Tvrdil, že má jen oční defekt.

Ve skutečnosti ale na oko nikdy neviděl. Jeho prostorové vnímání se tak jistě projevilo i v jeho malířské tvorbě. Bohužel tragédií v Ladově rodině bylo mnoho. Jeho sestra Antonie zemřela na zánět ledvin, bratr František zase zemřel při své práci dělníka na trati.

Přišel o dceru i manželku

Krutý osud si s Josefem Ladou zahrával i poté, co si založil svou vlastní rodinu. Jeho dcera Eva zemřela v roce 1945 během amerického náletu na Prahu. Bylo jí tehdy teprve 16 let, připomíná Lifee.

V roce 1951 přišel i o manželku, jejíž smrt ho velmi zasáhla. Podle rodinné přítelkyně Zdeňky Marie Burianové se ale vždy snažil myslet na to, že je zesnulým lépe a že to tak osud zkrátka chtěl.

„Jeho rodině bylo smutno. Samozřejmě že člověk schází. Ale Lada s tím byl smířený, že se to stalo z nějakého důvodu. On byl hluboce věřící. A věřil, že členové jeho rodiny na světě vykonali přesně to, co vykonat měli,“ vysvětlila v pořadu Na slovíčko s Tomášem.

Zdroj: Lifee, YouTube, Blesk, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články