Josef Dvořák se zapsal do paměti diváků zejména jako herec hrající vodníky. Maminka si z něj však přála mít horníka

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Josef Dvorak
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Oblíbený český herec Josef Dvořák vynikl zejména jako představitel mnoha různých vodníků. Kdyby ale dal na svou maminku, nebyl by hercem, ale horníkem.


V pořadu 7 pádů Honzy Dědka prozradil kromě přání své maminky také to, proč se nesetkal s Werichem.

Jednoho vodníka si nezahrál

Herec oslavil 80. narozeniny, a proto samozřejmě není již tak herecky aktivní, jako tomu bylo dříve. Ale rozhodně nelze říci, že by hereckou kariéru pověsil na hřebík a odpočíval.

I nadále baví své věrné fanoušky během divadelních vystoupení stejně, jako na začátku své kariéry.

Pro mnohé je zejména bavičem, ale zároveň má i jedno velké „stigma“ – dostával opakovaně role vodníků. Prvního vodníka si zahrál v Lucerně v Kladivadle a od té doby se tyto role jen hrnuly. Jednu roli vodníka však nedostal a sám vlastně ani neví proč.

„Je mi záhadou, že jsem nehrál ve filmu Jak utopit doktora Mráčka. Neznám ten důvod. Ne že bych se kvůli tomu rozčiloval, přece jenom jsem odehrál spoustu rolí,“ uvedl ve zmiňovaném pořadu.

Zároveň přiznal, že jej diváci málem neviděli ani v jedné roli, protože maminka z něho nechtěla mít herce a ani on sám do divadla nechtěl.

„Mně se do divadla nechtělo, bavilo mě blbnout, hrát na kytaru, lákat dívky. Sice neúspěšně, ale lákat. Maminka ze mě chtěla mít horníka, že budeme mít deputátní uhlí. Tenkrát byly nábory do hornictví a ona mě tam pořád popostrkovala. Říkala, že by to nebylo špatný, sjedu do díry, vyjedu a budeme mít plný sklep. Byla nadšená. Moje maminka byla skvělá. Byla z venkova a neměla velké zkušenosti se světem,“ svěřil se herec s tím, jakou kariéru si pro něj přála maminka.

Raději rande, než Werich

Málokomu se poštěstí, že potká svůj idol, ke kterému vzhlíží. Josef Dvořák k tomu měl velmi blízko, protože byl pozvaný na večírek k Jiřímu Suchému, kde měl být i Jan Werich. Jenže herec měl ten den zároveň i rande, a tak přišlo velké dilema.

„S Werichem jsem se minul. Jendou večer mě pozval Suchý domů, že tam bude Werich. Obdivoval jsem ho, jenomže já měl ten den rande. To bylo dilema. Werich prohrál. To nešlo, byla to krasavice. Ale moc dlouho to nevydrželo,“ přiznal herec, jak se nakonec rozhodl. S Werichem už se pak vidět nestihl.

Zdroj: Prima ženy

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články