Josef Abrhám se málem vrchním nestal. Ve slavném snímku bojoval o roli s Nárožným

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef abrham
Zdroj: Nextfoto

16. května letošního roku opustil herecký svět velikán Josef Abrhám. Umělce, který se zapsal do povědomí fanoušků především hlavní rolí Dalibora Vrány ve filmu Vrchní, prchni!, si bude Česko pamatovat ale ještě dlouhé roky. Přitom právě tuto roli málem nedostal. Médiím to v rámci vzpomínek na herce prozradil scenárista Zděněk Svěrák.

Zdeněk Svěrák trval od začátku na tom, aby se v roli vrchního objevil Petr Nárožný, kterému ji psal doslova na míru. Jiný názor na to ale měl režisér snímku Ladislav Smoljak. Ten mínil do role obsadit Josefa Abrháma a se Svěrákem se kvůli tomu podle Aha! rozhádali téměř až do krve.

Nakonec si režisér prosadil svou a v legendárním filmu se objevil herec, se kterým se dnes ve spořilovském kostele rozloučí rodina, ale také fanoušci. Sám Svěrák je nakonec rád, že to s hlavní rolí filmu dopadlo takto, přiznává ale, že se hodně rozčiloval, když nebylo po jeho.

Režisér nechtěl nic typického

„Nárožný tehdy vystupoval v trojici se Šimkem a Sobotou v rolích, jak on sám říkal, blbého vzteklouna. Já měl o Daliborovi Vránovi úplně jinou představu, kterou splňoval pouze Josef Abrhám. Nechtěl jsem humor na první pohled, chtěl jsem činoherce, který tam ten vtip dostane jemněji,“ objasnil už před lety Smoljak.

Josef Abrhám ale svému hereckému kolegovi Petru Nárožnému přebral nejen tuto roli. Ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný z roku 1984 měl hrát profesora Žaluda právě Nárožný. Nakonec to ale nedopadlo, i tuto velkou roli si zahrál Abrhám. Opět samozřejmě vyhrál s pomocí tvůrců snímku.

Zdeněk Svěrák mimo hádky se Smoljakem, které se Abrháma týkaly, zavzpomínal na herce i jako na člověka, který pro něj hodně znamenal. Než se spřátelili, chvíli to trvalo, dnes ho ale vnímá jako velikána, který mu hodně dal nejen profesně, ale také lidsky.

Stále v dobré náladě

„Musím říct, že jsem ho měl rád,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák. „Připadalo mi, že je pořád v dobré náladě. Takhle na něj budu vzpomínat,“ svěřil se v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Dodal, že s ním ovšem nehrál divadlo denně, a tak spolu nebyli úplně blízkými přáteli.

„Krásné bylo, že on trousil pořád takové vtípky… Měl rád třeba tohle: ‚Pachatel nezanechal žádných otisků, neboť na co sáhl, to ukradl.‘ Pak se točilo a on to zase prošpikoval nějakým takovým žertíkem. Taky jsem mu záviděl, že uměl hrát na klavír, ačkoliv to nevystudoval. A hrál výborně!“ vychválil ho Svěrák.

Závěrem pak scenárista dodává, že byl Abrhám šarmantní, byl to mužský, jak se patří, člověk, který všechno řešil se smíchem. Přesně tak si ho bude už napořád pamatovat nejen on, ale pravděpodobně také řada fanoušků. A to nejen díky jeho nejslavnější roli.

Zdroj: Blesk, Seznam Zprávy, Aha!

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články