Jiřina Švorcová jako Žena za pultem: Podívejte se, jak ve stáří vypadala vášnivá komunistka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Zena za pultem 2
Zena za pultem 2

Seriál žena za pultem pochází z dob reálného socialismu. Vznikl v roce 1977 pod taktovkou režiséra Jaroslava Dudka. Hlavní roli si tehdy zahrála Jiřina Švorcová, kterou si nejspíše díky jejímu ztvárnění Anny Holubové pamatují dodnes všichni diváci.

V jednoduchosti děje je síla. Jedná se v podstatě o vyprávění každodenních problémů ze života prodavačky v obchodě s potravinami. Děj vyzdvihuje přátelství a lidskost, seriál chválí také socialistický režim.

Projevila se jako vášnivá komunistka

Jiřina Švorcová se narodila 25. května 1928. Už od mládí se věnovala divadelnictví, ale jejím velkým zájmem byla i angažovanost do politiky. Pokoušela se dokonce založit takzvaný Leninský svaz mladých.

V tomto ohledu sice neuspěla, ale upozornila tím na sebe a projevila se jako žena, která opravdu velmi touží po tom prokázat, že je na straně režimu. Proto byla v roce 1976 zvolena do ÚV KSČ. Účastnila se také přípravy Anticharty.

Režim její věrnost ocenil několika řády, z nichž nejvýznamnějším se stal pravděpodobně Řád Vítězného února a také titul Národní umělkyně. I po sametové revoluci zůstala Švorcová komunistkou.

Pokusila se dokonce za KSČM kandidovat do senátu, avšak neúspěšně. To ji ovšem jinak nezastavilo v další propagaci komunistických myšlenek, například tím, že recitovala komunisticky zaměřené básně.

Zdroj: Petr Novák, Wikipedia / CC BY-SA

Hrála ve filmech i v divadle, prosadila se dokonce i v rozhlase

Mezi významná představení, kterými se proslavila, patří v rámci divadelního vystupování především Kočka na rozpálené střeše a Podivný pár.

Z televizní tvorby je to již zmíněná Žena za pultem, ale také filmy Temno, Cesta ke štěstí, Velká filmová loupež nebo My všichni školou povinní.

Švorcová se proslavila také v Československém rozhlase, kde namluvila Emilii z díla Věc Makropulos. O jejím životě vznikl nespočet knih, ona sama vydala v roce 2001 dílo s názvem Býti Švorcovou.

Jiřina Švorcová zemřela v Praze 8. srpna roku 2011. Předtím byla zhruba půl roku umístěna v léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články