Jiřina Jirásková před smrtí urovnávala účty. Dokonce zakopala válečnou sekeru mezi sebou a Zdeňkem Troškou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jirina jiraskova
Zdroj: Profimedia

Dva velikáni českého showbyznysu. Na jedné straně slavná herečka Jiřina Jirásková, na té druhé velikán režisérského křesla Zdeněk Troška. Mnoho fanoušků nemělo ani ponětí, že se tihle dva nepohodli. Válka mezi nimi byla spíše tichá.

Jiřina Jirásková svět opustila v roce 2013 ve věku 81 let. Ještě předtím ale se Zdeňkem Troškou musela srovnat účty. A to konkrétně velkou omluvou. Režisér tehdy neměl ani tušení, že za pár dní herečka zemře, její omluvu ale přijal, jak řekl v talk show Face to Face internetové televize Stream.

Co vedlo k tomu, že se tihle dva původně poměrně velcí přátelé začali tiše nenávidět a mít na sebe vyhraněné názory? Troška o tom promluvil v médiích v minulosti už několikrát, dojemný příběh o omluvě se ale dostal na povrch až teď.

Politické i herecké neshody

Jirásková a Troška se jednoduše nepohodli ve svých politických názorech. To jim ale nebránilo ve spolupráci. Zdeněk od začátku Jiřinu obsazoval do svých filmů, šetřil pro ni velké role a uznával ji jako skvělou herečku. Dokonce se jí zastával, když bylo třeba.

Poté, co dostal doporučení, aby ji už neobsazoval, přimluvil se za ni u Svazu dramatických umělců a i nadále jí ve svých filmech šetřil místo. Jirásková tehdy prý plakala a bála se, že už pro Trošku nebude moci hrát. I po tom všem se k němu ale najednou otočila zády.

Stala se ředitelkou vinohradského divadla a najednou byla velkou ženou, která nechtěla mít s podle jejích slov trapnými komediemi Zdeňka Trošky nic společného. Styděla se prý za to, jaká byla, a odmítala se s ním bavit o tom, že by pro něho někdy ještě hrála.

Jiřinka vyrostla

Trošky se po tom všem, co pro ni udělal, její postoj dotkl. Necítil k ní nenávist, ale bylo mu vše líto, a tak se spolu tihle dva jednoduše přestali bavit. „Vyrostla, Jiřinka. Vyrostla a za své účinkování ve Sluncích se styděla,“ uvedl tehdy režisér v médiích.

„Co já jsem sehrála rolí na divadle, v televizi, ve filmu. Ale všichni si mě pamatují jako učitelku Hubičkovou,“ stěžovala si pak Jirásková, které bylo líto, že ačkoli se snaží, stále je spojována jenom s tím, za co se stydí. Nakonec jí ale došlo, že se mýlí a měla by se omluvit.

Troška jednoho dne proto přijal zvláštní telefonát: „Řekla, že je… hovězí a že měla velkou radost, že v tom hrála a že ji lidé poznávají, že jí děkují. Tak abych se nezlobil. Asi tak za 14 dní umřela,“ svěřil se režisér. Možná Jiřina věděla, že před smrtí musí vyrovnat účty. Možná ale opravdu jen chtěla pokračovat v milém vztahu se svým starým kamarádem.

Zdroj: Blesk, ahaonline.cz, extra.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články