Jiřího Štěpničku výrazně ovlivnil osud jeho maminky. Padla do pasti a skončila na 10 let ve vězení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri stepnicka
Zdroj: Czech News Center / Pavel Machan / CNC / Profimedia

Jiří Štěpnička je vynikající herec, který i ve věku 75 let hraje v oblíbených seriálech a dokáže si získat sympatie tisícovek diváků. Své nadání zdědil částečně po otci, který byl výtvarníkem, z velké části pak po mamince herečce. Právě ta ho v jeho životě hodně ovlivnila.

Jiřina Štěpničková se nikdy nezaprodala nacistickému režimu. Na rozdíl od mnoha herců, kteří šli s davem, ona měla svou hrdost. Po osvobození podle časopisu Moje sladké tajemství doufala, že se pro ni najde v nějakém divadle vhodná práce. To se ale překvapivě nestalo.

Jiřina tak podlehla zdánlivě lákavé nabídce. Reagovala na dopis od režiséra Františka Čápa, který jí nabízel práci. Bohužel šlo ale o past, do které společně se svým tehdy čtyřletým synem padla. Štěpničková byla odsouzena k 15 letům vězení za špionáž, z nichž 10 si nakonec skutečně odseděla.

„Musel jsem se kvůli mámě naučit pašovat do věznice věci, které zavření nesměli mít. Třeba jsem jí propašoval hřebínek do vlasů, naučil jsem se jí ho vtisknout nenápadně do dlaně,“ popsal herec situaci pro Aha!

V dětském domově

Pro Jiřinu Štěpničkovou to bylo náročné. Skončila ve vězení a po něm si jen těžko hledala práci, píše Deník. Bylo pro ni velmi komplikované prokázat, že se ničím neprovinila a že je stále skvělou herečkou. Její problémy ale sdílel i syn, který byl ve svých 4 letech umístěn do dětského domova.

Jeho otec se ho pokoušel několik měsíců dostat do péče, což se mu nakonec povedlo. Jiří tak prožil několik let svého života v Karlových Varech. Když byla jeho maminka propuštěna, začal opět bydlet s ní. Nebylo to ale snadné.

Vztahy mezi matkou a synem byly narušené, ti dva si k sobě hledali složitě cestu a navíc měli problémy s bydlením. Nějaký čas dokonce žili jen v jedné místnosti, kde netekla voda. Na druhou stranu se ale díky své mamince mohl Jiří stýkat s velkými osobnostmi z hereckého světa.

Rodina je pro něj vším

Díky své mamince se Jiří Štěpnička seznámil s osobnostmi, jako byl například Jan Werich, Jan Zrzavý, Martin Frič nebo Jiřina Šejbalová. Podařilo se mu tak postupem času prosadit se v hereckém světě a dnes za to vděčí především své matce. Když v roce 1985 herečka zemřela, byla to pro Jiřího velká rána.

Naštěstí ho nenaučila jenom to, jak zacházet s hereckým talentem. Ukázala mu také, jak je důležitá láska v rodině. V současné době tak Štěpnička spoléhá především na ty, které má kolem sebe, a je rád, že ho ve všem podporuje jeho žena Jana.

Zdroj: časopis Moje sladké tajemství, Aha!, Deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články