Jiří Strach se pustil do „nevychovaných lůzrů“. Rozzuřil se kvůli uctění památky Dušana Kleina

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
jiri strach
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Nedávno rozesmutnila český filmový svět zpráva o skonu oblíbeného režiséra Dušana Kleina. Tvůrce kultovních „Básníků“ byl také letitým pedagogem na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU). Ta se k jeho skonu postavila prazvláštním způsobem.

Dušan Klein zemřel 9. ledna roku 2022 ve věku dvaaosmdesáti let. Už několik let jej trápily vleklé zdravotní problémy. Jejich přesnou povahu ale rodina zveřejnit nechtěla.

Mnoho lidí uctilo jeho památku

Na sociálních sítích i v tisku se okamžitě strhla lavina kondolencí. Všichni vzpomínali na laskavého umělce, a to lidé z filmařského světa i mimo něj.

Ne příliš pochopitelný postoj ale zvolila právě FAMU. Ta režisérovi, ale především dlouholetému kantorovi zveřejnila na svých stránkách nekrolog. Černý prapor na budovu však nevyvěsila.

Klein Dušan

Zdroj: Profimedia

Strach FAMU nešetřil

Jako první si toho všiml režisér Jiří Strach, který má k této fakultě už delší dobu výhrady. Své pobouření nad jejím jednáním zveřejnil na svém twitterovém účtu.

„Nic nevypovídá o neúctě, aroganci a nevychovanosti současné progresivistické FAMU lépe, že se ani neobtěžovali letitému šéfovi katedry režie prof. Kleinovi vyvěsit černý prapor. S vámi jsem skončil, vy lůzři!,“ stojí v jeho tweetu.

Škola se ohradila, pak ale otočila

Vedení FAMU na kauzu velmi rychle zareagovalo. Pro zpravodajský portál TN.CZ se vyjádřila mluvčí instituce Klaudie Osičková.

„Vlajku věšet nebudeme, jelikož není pravidlem vyvěšovat prapor za každého zesnulého žáka či pedagoga. Památku na pana režiséra Dušana Kleina jsme uctili zveřejněním informace o jeho úmrtí na našich stránkách,“ řekla.

Pod nátlakem negativních ohlasů, které se i kvůli tweetu Jiřího Stracha na školu sesypaly, se však FAMU rozhodla černý prapor nakonec vyvěsit.

Zdroj: Cnn.iprima.cz, TN.cz, Twitter

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články