Jiří Krampol si myslí, že dnešní mládež neumí randit. Ne všechno před rokem 1989 dle něj stálo za houby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri krampol
Zdroj: Profimedia

Jiří Krampol toho v životě prožil opravdu hodně. Ve svých 84 letech často vzpomíná na své mládí, dokonce dětství, v rozhovorech také často srovnává dnešní generaci s tou jeho. Pro časopis Nostalgie se svěřil nejen o tom, že dětství prožil v ledárně. Promluvil i o rozdílech dnešní a tehdejší doby.


Když do Krampolova života zasáhla druhá světová válka, jeho rodina se musela přestěhovat na Žižkov. Ten byl tehdy ale úplně jiný než dnes, jednalo se o drsnou čtvrť, kde nebylo úplně snadné fungovat. Krampol na dětství ale i tak vzpomíná rád. A to i přesto, že má kvůli bydlení v těžkých podmínkách dodnes zdravotní problémy.

„Vodu i záchod jsme měli na chodbě,“ vzpomíná Krampol. „Nakonec maminka sehnala v patře pod námi ledárnu, což byly dvě místnosti, které nešly vytopit, jinak nic. Z jedné strany byl sklad, z druhé chodba. Taky od toho mám celý život problém s průduškami,“ svěřil se o svém dětském bydlení.

Drsná čtvrť

Kromě samotného bydlení bylo pro Krampola celkově náročné žití na Žižkově. Jak přiznal pro Nostalgii, stačilo jít o několik ulic dál a hned člověk potkával lidi úplně jiné. „Žižkov, to byla drsná čtvrť. Rodiče museli hodně pracovat a neměli čas na děti,“ říká herec.

„Já vyrůstal s kamarády na ulici. Nebyli to žádní svatoušci. Někteří kluci z party se sice stali lékaři, jiní ale skončili v kriminále. Docela by mě ale zajímalo, jestli dnešní šestnáctiletí kluci četli Rychlé šípy nebo Květy zla,“ zamyslel se. Následně popřemýšlel nad tím, jaká vlastně je dnešní mládež.

Tehdy totiž nebyl žádný internet, mobily ani pevná linka. „Dokonce i v těch pár budkách na ulicích byly permanentně vyrvané telefony,“ vzpomíná Krampol. „Mně osobně přivádí k šílenství, když dnes mladý člověk hodnotí, jak jsme žili. Přitom nevědí nic,“ rozčiluje se.

Společnost se tváří, jako kdyby tušila

Krampol sice žil v těžké době, i tak ale prožil krásné dětství a za nic by prý neměnil. Nerozumí tomu, když někdo tehdejší dobu hodnotí jako špatnou, ve které děti musely za každou cenu trpět. Tak to podle jeho slov nebylo, jen se zajímal o jiné věci než děti dnes.

„Nerozumím tomu, jak se dnešní mládež seznamuje na internetu,“ říká herec s tím, že tehdy byli kluci gentlemani, nosili holkám kytky a brali je do kina. To se dnes už moc podle jeho slov nedělá. „Já jsem byl mladý, chtěl jsem žít a hrát, přemýšlel jsem, kam půjdu s kamarády do hospody, kam si vyjedu na výlet. Říkal to i Petr Nárožný, že jsme zažili krásné věci v blbé době. Teď se najednou společnost tváří, že všechno před rokem 1989 stálo úplně za houby,“ říká herec s tím, že to není pravda.

Sám Krampol se dnes udržuje v kondici i díky svému vztahu, od nedávné doby totiž randí s mladší právničkou, která do jeho života vlila novou energii. I díky ní je na tom nejen fyzicky, ale také psychicky velmi dobře a užívá si i dnešní dobu. Ačkoli ta zkrátka podle něj není taková jako za jeho mladých let.

Zdroj: Časopis Nostalgie, Aha!

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články