Jiří Korn dělal při natáčení pohádky Honza málem králem režisérovi i kolegům ze života peklo. Nejvíc to odnesla princezna

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
honza malem kralem
Zdroj: Profimedia

Pohádka Honza málem králem je klasikou, kterou na Vánoce vídáme pravidelně už několik let. Snímek z roku 1977 je sice dodnes populární, při jeho natáčení ale došlo k celé řadě komplikací a ve výsledku nebyl spokojen ani hlavní představitel Honzy Jiří Korn, ani sám režisér Bořivoj Zeman.

Původně chtěl režisér, aby si líného Honzu, kterého matka vyhodí z domu, zahrál Luděk Sobota. Ten byl ale kvůli režimu v nelibosti. Prosťáčka, který svým důvtipem nakonec přelstí skoro každého, tak ztvárnil právě Korn. Natáčení ale provázely mnohé problémy.

Nejprve se Zemanovi nelíbil Kornův hlas, proto ho nechal ve výsledku předabovat Michalem Pavlatou. Jiří Korn tak nakonec v pohádce pouze zpíval, to se mu ale vůbec nelíbilo a byl na režiséra trochu naštvaný. A dokonce i sám Zeman přiznal, že je pohádka nepovedená.

Už nikdy nic nenatočil

Režisér, který předtím natočil úspěšné pohádky Pyšná princezna, Byl jednou jeden král a Šíleně smutná princezna, byl s výsledkem tak nespokojený, že už do konce svého života nic dalšího nenatočil. Přesto je dnes pohádka oblíbená.

Málokdo navíc ví, jaké problémy pohádku o prostém chlapci, který nakonec získá díky důvtipu mnohé, provázely. Jiří Korn totiž vždy byl poměrně rázný muž. A i když ještě netušil, že bude v pohádce předabován, dělal problémy, kamkoli se hnul.

Nejprve zlomil dvě žebra herečce Valerii Kaplanové. Ta v pohádce velmi přesvědčivě ztvárnila smrtku, která se oháněla nad hostinským stolem kosou a Honza se s ní měl vypořádat. Vrhl se na ni ale příliš zhurta a nakonec to dopadlo vážným zraněním.

Zmaloval zadek princezně

Ačkoli si Kaplanová na Korna nikdy nestěžovala a považovala situaci spíše za něco, na co bude dlouho vzpomínat, naštvaná na něho byla představitelka princezny Jorga Kotrbová. Té nejprve vadilo to, jak se zachoval ke staré dámě, které svým jednáním zlomil žebra.

To ale netušila, co čeká ji. V jedné ze scén měl totiž Honza princezně naplácat na zadek, Korn se ale příliš nemazlil ani s tímhle. Zadek herečce prý zmaloval natolik, že skoro až plakala. A pak ještě řekl, že nic se nemá dělat jenom na oko.

Mezi herci a obecně tvůrci v pohádce tak Korn asi moc oblíbený nebyl. To ale nemění nic na tom, že fanoušci ho dodnes obdivují a Honza je oblíbeným pohádkovým hrdinou, kterého milují děti i dospělí. I letos se nejspíš snímek v televizi objeví a fanoušci si ho budou moci vychutnat.

Zdroj: super.cz, kafe.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články