Jiří Datel Novotný s manželkou udávali pro StB. Těsně před jeho smrtí se rozvedli

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jiri Datel Novotny
Zdroj: Profimedia

Jiří Datel Novotný zemřel 30. srpna 2017. Češi si ho ale dodnes pamatují pro jeho herecké výkony. Proslavil ho například seriál Návštěvníci. Přitom jeho roli si měl původně zahrát Jaromír Hanzlík. Proč nakonec připadla Novotnému?

Jaromír Hanzlík měl velké herecké zkušenosti a pro tvůrce seriálu tak byl jistota. Jenomže potom vyšlo najevo, že měl vztah s Janou Brejchovou, kterou přebral Vlastimilu Brodskému. Ten v seriálu také hrál. Jako sokové v lásce se na scéně nemohli potkávat, a roli Hanzlíka tak nakonec dostal někdo jiný, konkrétně Jiří Datel Novotný, vysvětluje Blesk.

Měl vztah se spolubydlícím

Novotný se měl v 80. letech oženit s českou emigrantkou Johanou. A tehdy také přislíbil aktivní účast na zjišťování bližších podrobností, týkajících se styků Johanky s československými emigranty žijícími v NSR, uvádí záznam uložený v Archivu bezpečnostních složek.

Herec mimo jiné přiznal, že plánují žít se ženou odděleně a že mu to tak vyhovuje. „V průběhu prověřování jeho osoby bylo zjištěno, že se u něj projevují homosexuální sklony, které před okolím utajuje,“ napsal 20. června 1985 Novotného řídící orgán, poručík Vladimír Beneš.

Později vyšlo najevo, že je Novotného sexuálním partnerem jeho mladší spolubydlící. Jeho partnerka o tom věděla a podle všeho jí to nevadilo. Po čase StB zverbovala ke spolupráci také Johanu. Společně udávali své známé i přátele.

Nečekaný rozvod

Ačkoli se zdálo, že je toho spojuje opravdu hodně a že je jejich vztah šťastný, krátce před smrtí herce se Jiří s Johanou rozvedli.

„V poslední době se všichni nějak uzavřeli do sebe. Jak Jiří, tak Johanka mi nezvedali telefon. Věděla jsem, že Jirka prodělal mrtvici, mluvit o tom ale zřejmě nechtěl,“ cituje server Prima ženy Janu Šulcovou, která měla k páru blízko.

Jelikož byl herec v posledních letech svého života velmi uzavřený a o svém soukromí téměř nemluvil, dodnes není jasné, co přesně se mezi nimi stalo. Není známá ani přesná příčina jeho smrti, pravděpodobně se ale jednalo o důsledky jeho problémů se srdcem.

Zdroj: Prima ženy, Blesk, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články