Jasná Páka a Hudba Praha zahrají do nebe Michalu Ambrožovi k jeho nedožitým 70. narozeninám

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Michal Ambroz
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Byl lídrem rebelských skupin Jasná Páka a Hudba Praha. Minulý rok však nečekaně zemřel. Řeč je o kytaristovi a zpěvákovi Michalu Ambrožovi, který by se 23. ledna dožil 70. narozenin. Na tuto událost plánoval velkou oslavu a jeho spoluhráči z obou skupin mu ji dopřejí.

Ačkoliv byl jeho prastrýc slavný malíř Jan Zrzavý, Michal odmala tíhl k hudbě.

Kapelu založil z hecu

Vystudoval konzervatoř a uchvátila ho hra na kytaru. Když jednou byli na vodě se svou tehdejší přítelkyní a zpěvačkou Markétou, hecovali je přátelé, ať založí kapelu.

To také udělali a založili Mrňous Singers, z nichž následně vzešla kapela Jasná Páka.

„Jasná Páka byla jízda. Vůbec jsme netušili, co s lidmi udělá, jaký bude mít dozvuk. Lidi viseli na oknech a nemohli se dostat do sálů,“ vzpomínal na Ambrož s tím, že jim tehdy dělala předskokana kapela Lucie.

Po třech letech působení kapela skončila, protože se objevila na černé listině. Přejmenovala se tedy na Hudba Praha a od roku 1984 funguje dodnes.

Ke konci svého života už hrál jen namátkově a působil jako moderátor Radia Beat.

„Já už hraju jenom zbytkově s Jasnou Pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal,“ prohlásil v roce 2022 před svou náhlou smrtí 31. října 2022.

Vzpomínka do nebe

Jak připomíná server Aktuálně, byl to právě Ambrož, který patřil k pořadatelům prvního pražského koncertu The Rolling Stones na pražském Strahově v srpnu 1990.

Ambrož je tak bezesporu velkou postavou české hudební scény a na své 70. narozeniny plánoval velkou oslavu. Jeho přání mu splní Hudba Praha a Jasná Páka 4. února v pražské Lucerně.

„Michal Ambrož obdobnou oslavu sedmdesátin sám plánoval. Proto jsme se rozhodli, že to vezmeme za něj a uspořádáme večírek podle jeho představ,“ vysvětluje v tiskové zprávě od Brainzone k události kapelník Michalovy Hudby Praha a kytarista Jasné Páky Radovan Jelínek.

Za mikrofonem se vystřídají Márdi z Vypsané Fixy, Milan Cais a Mardoša, Olin Nejezchleba, Honza Haubert, Karel Malík nebo David Koller.

Zdroje: Vltava rozhlas, Deník, Aktuálně, Brainzone

autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články