Jana Hřebejka rozvášnil na twitteru příspěvek o sýru. Je to parmazán, nebo není?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jan Hrebejk
Zdroj: Nextfoto

Jeho kořeny leží v Itálii, vyrábí se ale na Moravě. Sýr značky Gran Moravia je některými lidmi velmi oblíbený, jak se ale ukazuje na sociálních sítích, najdou se i ti, kdo s ním mají jisté problémy. A právě proti těm se ve vášnivém příspěvku postavil režisér Jan Hřebejk.

Původně Grana Padano je sýr oblíbený po celém světě. Je známý svou ořechovou chutí a zrnitou strukturou. Předpokládá se, že jej poprvé vyrobili mniši z oblasti Pádské nížiny v severní Itálii ve 12. století, když hledali způsob, jak uchovat přebytečné mléko, uvádí Castello.

Koncem 19. století se sýr dostal na Moravu, kde potomci slavného sýrařského rodu z Itálie pokračovali v tradici a začali dělat sýr Gran Moravia. Sýr má tak bohatou historii a za mnoho staletí se výrazně změnil, důležité ale je, že dnes je oblíbenou pochoutkou z Moravy a je mnohdy označován jako sýr parmazánského typu.

Hřebejk se postavil jeho odpůrcům

Právě proti označení sýru se nedávno na sociální síti vyjádřil Petros Michopulos. „Říkat tomuhle parmazán, nebo sýr typu parmazán, by mělo být trestné,“ napsal.

Setkal se ale s odporem mnoha lidí, mimo jiné se silně dotkl také Jana Hřebejka, který se do něho za jeho názor hned pustil.

„Absolutní nesouhlas. Tento sýr dělá sice na Moravě, v Litovli, osmá generace italské sýrařské rodiny Brazzale. Sýr Parmigano reggiano musí být z oblasti Parmy a Grana Padano z Pádské nížiny,“ uvádí režisér.

„Ale mezi sýry tohoto typu uspěl ve slepé degustaci právě tento sýr Gran Moravia, který patří mezi nejlepší tohoto typu na světě, zvlášť jeho vyzrálé varianty. Kupuju ho rád a degustoval jsem různé stáří přímo v sýrárně a tento váš názor považuju za předsudečný,“ doplňuje.

Rozdíl mezi sýry

Pod Hřebejkovým komentářem se objevily spekulace, ve kterých lidé řeší, jaká je tedy vlastně pravda. Uživatel Karel Henten Pátý například napsal, že chyba je zřejmě ve zralosti různých typů sýrů, protože parmazán zůstává po nastrouhání sypký, ale Gran Moravia se srazí.

Hřebejk pak celou konverzaci uzavírá tím, že podle jeho slov je sýr zralý vynikající. Ačkoli mnoho lidí se shoduje na tom, že Gran Moravia parmazánským typem sýru není, většina obchodů ho tak prezentuje. Režisér si tedy svou pravdu vyvrátit nenechal.

Zdroj: Twitter, Castello, Vitalia, Cheese Atlas

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články