Jana Drbohlavová alias zubatá učitelka ze Saxány vyhrála boj s alkoholem, nakonec však na život rezignovala

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jana Drbohlavova
Zdroj: Profimedia

Patřila ke slavným herečkám, které vytvářely historii Městských divadel pražských. Před kamerou stanula více než dvěstěkrát, a přesto byla na konci života sama.


Ačkoliv ztvárnila mnoho rolí, nejvíce si ji diváci pamatují jako „zubatou“ učitelku ze Saxány, respektive Dívky na koštěti. „Hlodejte si, soudružko učitelko, hlodejte!“ patří dodnes mezi nesmrtelné filmové hlášky.

Byla obklopená samými umělci

Byly to právě tyto zuby, které z ní ze dne na den udělaly známou osobnost.

„Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“ komentovala to sama herečka.

Divadlo a filmy, to byl celý její život. Ani se tomu nelze divit, když vezmeme v úvahu, kdo ji obklopoval. Její tatínek byl významný český fotograf Karel Drbohlav a jejím manželem byl Ladislav Županič.

Jít na DAMU tak bylo jasnou volbou, a navíc patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala. Jejími spolužáky tak byli například Jiří Krampol či Ladislav Mrkvička.

Manželství s Ladislavem Županičem sice trvalo jen 5 let, ale i přesto si celý život rozuměli. Hráli spolu například v seriálu Arabela.

„Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ svěřil se po letech Županič.

Vzdala svůj život

A byl to právě její bývalý muž a jejich společný syn Jan, kdo s ní jako jediní zůstali na sklonku jejího života.

Ten bohužel nebyl moc veselý, protože herečku trápily bolesti kloubů, které se zhoršily natolik, že se přestala zajímat o práci i o sebe. V roce 2015 navíc prodělala mozkovou mrtvici a syn přestal celodenní péči o ni zvládat.

Herečka tak souhlasila s přestěhováním do domu s pečovatelskou službou Slunečnice. Situace zde pro ni byla nesnesitelná a ona začala pít. Kvůli alkoholu ji převezli na léčení do bohnické psychiatrické nemocnice.

Ačkoliv svůj boj se závislostí na alkoholu vyhrála, jakýkoliv pohyb jí způsoboval bolest a ona rezignovala na svůj život.

A chodil ji někdo z kolegů navštěvovat? „Nechodili. Navštěvoval jsem ji pouze já se synem. Když se do Slunečnice nastěhovala, občas se bavila s kolegou Janem Skopečkem, který tam také skončil. Poslední rok, možná víc, už je ale slepý a hluchý, takže i o toho přišla,“ řekl Županič pro Blesk.

Nakonec přestala jíst a syn ji musel nechat ze Slunečnice převézt do Nemocnice pod Petřínem.

„Začaly jí už vypovídat službu životní funkce, její organismus už byl moc slabý. Když jsem za ní byl naposledy ve Slunečnici, už jen ležela, nehýbala se, a když se pokusila promluvit, nebylo jí vůbec rozumět. Říkal jsem si, jestli mě vůbec poznává. Myslím ale, že ještě trochu vnímala,“ prozradil Županič, jak vypadaly její poslední dny.

V nemocnici strávila pouhé tři dny, které už jen prospala, a nakonec zde ve spánku zemřela.

Zdroje: Kafe, Aha!, Blesk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články