Jan Skopeček byl se svou ženou 66 let. Zemřel v nemocnici osamocený

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
jan_skopecek_vera_tichankova
Zdroj:Dalibor Puchta / CNC / Profimedia

Herec Jan Skopeček, který zemřel 27. července 2020, si toho v životě nemálo prožil, a to před i během manželství s Věrou Tichánkovou.


Narodil se v roce 1925 v Litoměřicích, kde strávil i většinu svého dětství. Za protektorátu zjistil, že je členem napůl židovské rodiny, a v roce 1943 byl poslán do koncentračního tábora.

Ani Věra Tichánková neměla mládí zrovna jednoduché. Narodila se na Slovensku, brzo se ale s otcem přestěhovala do Čech. Při studiu herectví na konzervatoři byla zatčena za protinacistické aktivity a zavřena do vězení.

První setkání

Po konci války tyto dva herce svedlo dohromady divadlo. Poprvé se potkali v Jihlavě, to bylo Věře 26 let a Janovi 21 let. Oba spojoval osobitý humor a na scéně i mimo ni si brzy začali být velmi blízcí.

Netrvalo dlouho a Skopeček pozval svojí budoucí ženu na rande. Ten den ale po představení byla obrovská bouřka a herečka s sebou neměla deštník. Jako pravý gentleman se Jan nabídl doprovodit ji domů a schovat ji pod svůj deštník. A od té doby už spolu zůstali dlouhých 66 let. A to až do roku 2012, kdy Věra Tichánková zemřela.

Poslední roky života

V roce 2010 zemřela na rakovinu Skopečkova vnučka. Ta žila v Lyonu ve Francii, kde je i místo jejího posledního odpočinku. Prarodiče tak ve svém pokročilém věku neměli nikdy ani možnost navštívit její hrob.

Poslední 4 roky svého života tak strávil Skopeček sám a opuštěný v domově důchodců. Potřeboval totiž nepřetržitou péči. Svým smutkem se před smrtí netajil.

„Až umřu, ani pes po mně neštěkne,“ postěžoval si při rozhovoru s Aha! na sklonku života. Všichni, na kterých mu záleželo, už mu odešli, nebo si nenašli čas ani na krátkou návštěvu v domově. Neměl tedy už žádný veliký důvod k radosti.

Za svou ženou odešel v roce 2020. Zemřel ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Zdroje: Aha!, iDNES, Blesk

Autor: Denisa Weisová

 


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články