Jan Přeučil se rozpovídal o svých osudových ženách. Se současnou manželkou se nakonec dal dohromady doslova pohádkově

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan preucil
Zdroj: Profimedia

Herec Jan Přeučil už sice není nejmladší, sil má ale ve svých 85 letech na rozdávání. A jelikož je ve své profesi stále žádaný, prakticky si prý nemá na co stěžovat. To, že je i v současné době nabitý energií, mají podle jeho slov na svědomí i jeho dvě osudové ženy, které mu toho v životě hodně daly.

Podle některých herců je v poslední době pro starší lidi z branže problém sehnat dobru roli. Přeučil na to má ale názor jiný. „Já si nemůžu stěžovat. Zrovna na konci ledna měl televizní premiéru film Stáří není pro sraby, který na nás důchodcích vysloveně stojí,“ svěřil se pro idnes.cz.

Ve filmu si kromě Přeučila zahráli i další velikáni, kterými jsou Jirka Krampol, Luděk Sobota a Rudolf Hrušínský. „Někdo říká, že připomíná starší francouzské komedie. Stejně tak mě potěšila role principála ve filmu Cirkus Maximum, který má mít premiéru na podzim. Je plný radosti ze života a má krásné motto, převzaté od ruského klauna Leonida Jengibarova: Mládí nekoupíš, stáří neprodáš,“ dodává Přeučil.

Chce to zdravý pohyb

Přeučil je na svůj věk opravdu plný sil. Podle jeho slov je to proto, že se vždy věnoval zdravému pohybu. „Stáří lze s trochou úsilí zahnat nebo aspoň nevnímat. To říkám i na besedách se seniory. Mým receptem je činorodost, pohyb, což mám taky po rodičích. Oba byli sokolové,“ vysvětluje herec.

Dodává, že on sám je velkým vyznavačem plavání. Jako dorostenec prý plaval dokonce závodně a podařilo se mu i získat 9. místo v celorepublikovém závodu na 200 metrů prsa. „Když jsou normální necovidové časy, chodím tak dvakrát třikrát týdně do bazénu v Podolí,“ svěřuje se pyšně herec.

Ve zdravém životním stylu Přeučila vždy podporovaly i dvě osudové ženy, které mu výrazně změnily život. „Teď sportuju hlavně doma. Každé ráno cvičím pět Tibeťanů na protažení a rozdýchání. Evinka zase dělá jógu. Snažíme se hýbat, vedle v pokoji máme švédský žebřík. Zdravě jíme a každý den si hledíme udělat alespoň nějakou drobnou radost.“

Dvě důležité osoby

„V životě jsem měl ohromné štěstí na dvě osudové ženy. Se Štěpánkou Haničincovou jsme žili 28 let. Byla to legenda, která vychovala několik generací dětí,“ vzpomíná herec na první manželku, která pro něho byla neskutečně důležitou. I dnes na ni myslí jednom v dobrém.

Po její smrti nicméně nechtěl pouze truchlit a zůstat sám. Po Štěpánčině smrti zjistil, že naproti na poschodí v jeho bydlišti žije Evička, taky herečka, a jak se později podle Přeučila ukázalo, úžasná dáma s velkým D. S tou se nakonec dal dohromady doslova pohádkově.

„Navrhl jsem jí, že bychom spolu mohli zkusit hrát divadlo, a časem jsme se do sebe zakoukali. Jak jinak než při pohádkách, konkrétně při Šípkové Růžence,“ směje se herec, který dnes společně se svou druhou manželkou pravidelně cvičí a udržuje se v kondici.

Zdroj: idnes.cz, Blesk, Expres

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články