Jakuba Jankta v jeho coming outu podpořily světové fotbalové kluby i expartnerka. Je na něj pyšná

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jankto Jakub
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalista Jakub Jankto jako první český vrcholový fotbalista oznámil, že je homosexuál. Situace je o to peprnější, že před necelým rokem procházel velmi bouřlivým rozchodem s matkou svého jediného syna. Ta jej ale nyní v jeho coming outu podpořila, stejně jako většina fotbalového světa.

Sedmadvacetiletý Jakub Jankto je pro většinu fotbalových fanoušků známý jako odchovanec Slavie, který se na startu profesionální kariéry dostal do Itálie, kde hrál například za Udinese. V roce 2021 přestoupil do španělského Getafe a nyní hostuje ve Spartě. Od šestnácti let reprezentuje Česko také v národním dresu.

Jankto zažil loni bouřlivý rozchod

Známý sportovec se loni dostal do povědomí lidí ale úplně jinak než sportem. Přední stránky bulváru plnil jeho bouřlivý rozchod s jeho tehdejší partnerkou Markétou Ottomanskou.

Ačkoliv sám Jankto se ke svému osobnímu životu nikdy veřejně nevyjadřoval, matka jeho malého syna Davídka na něm nenechala nit suchou.

Deníku Blesk například prozradila, že s ní reprezentant jednal jako se služkou a že neměla právo na svůj vlastní názor. Poté ještě doplnila, že na ni měl dokonce plivat či po ní házet židlí. Kvůli péči o syna a alimentům tak pár nakonec skončil u soudu.

Hráč Sparty přiznal, že je gay

Nyní Jankto změnil názor a do svého soukromí si nechal přeci jen trochu nahlédnout. Zřejmě ale úplně jiným způsobem, než mnozí očekávali.

Na svůj instagram totiž v pondělí nahrál video, ve kterém přiznává, že je homosexuál. „Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny,“ začal svou zpověď reprezentant.

„Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál a už se nechci déle skrývat,“ vysvětlil anglicky.

Video olajkovalo na instagramu téměř 200 000 lidí a mnozí se také přidali na Jakubově twitteru. Podporu mu tam vyjádřilo mnoho fotbalových klubů, jako jsou například Tottenham, Atlético Madrid, FC Barcelona, italský Juventus či anglický Arsenal a samozřejmě také Sparta Praha.

Expartnerka je na něj pyšná

Ve světě sportu, především pak v kolektivních sportech, je takovéto přiznání spíše raritou. Prvním fotbalistou, který něco takového udělal, byl v roce 1990 Justin Fashanu. Následoval ho pak Josh Cavallo, a to až v roce 2021.

Mnozí fotbalisté se ke své orientaci totiž přihlásí až po konci aktivní kariéry. Učinil tak například německý reprezentant Thomas Hitzlsperger.

Janktův odvážný krok kvitovala i jeho bývalá partnerka. „Jsem pyšná, že dokázal sebrat sílu a jít s tím veřejně ven,“ řekla v rozhovoru pro iDNES. „Teď je důležité, aby byl v pohodě a šťastný. Určitě se mu uleví a už ho nic nebude sžírat zevnitř,“ řekla Ottomanská.

Zdroj: Blesk, iDNES, Instagram, Twitter

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články