Jak dnes žije princ Radovan ze slavné české pohádky? Josef Zíma i v 91 letech srší energií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Josef Zima
Zdroj: Profimedia

O Vánocích se v televizi jistě opět objeví pohádka Princezna se zlatou hvězdou. Ve snímku z roku 1959 si zahrál i herec Josef Zíma, kterému je dnes už 91 let. Jak se pohádkový princ Radovan má dnes?

Sice má občas problém s tím, že ho bolí nohy a musí hodně posedávat, společenským akcím se ale ani ve svém věku nevyhýbá. Naopak si užívá jakoukoli příležitost, kdy může vyrazit do společnosti.

Starosti mu dělá finančně krvácející Česko

Zíma je ve svém životě poměrně šťastný. Má přátele a rodinu, se kterými se pravidelně vídá. A to je pro něj nejdůležitější.

„Bydlím s dcerou a se zetěm. Chodí ke mně jedna paní pomáhat mi, je to už také starší paní z východního Slovenska, která stavěla se zedníky barák, ve kterém bydlím. Takže my se známe už hodně dlouho a asi to dotáhneme až do mého konce,“ prozradil v rozhovoru pro Expres.

Co se týče jeho finanční situace, s pouhým důchodem by prý sotva vyžil. Naštěstí má ale stále i jiné příjmy, takže si nestěžuje. Celková finanční situace v ČR ho ale trápí.

„Ekonomická situace v zemi není dobrá, a to se propisuje i do počtu mých vystoupení. Oproti minulým rokům jsem v tomto směru na tom špatně, pořadatelé nepořádají. Mám střední a hlavně starší publikum a domovy pro seniory nemají na kulturu peníze,“ uvedl pro Život v Česku.

Doplnil, že kontakt s publikem mu chybí ze všeho nejvíc. Z důchodu by mu toho bez vystupování moc nezbylo, to ale není hlavní důvod, proč se neustále herecky angažuje. Práce ho zkrátka baví a dodává mu energii.

Proč nepřišel na pohřeb své princezně?

Když v roce 2019 zemřela Marie Kyselková, která si v pohádce Princezna se zlatou hvězdou zahrála hlavní postavu, princeznu Ladu, Zíma na pohřeb nedorazil. Mnoho lidí se tehdy ptalo proč. Důvod byl jasný: herec měl zdravotní problémy.

„Kdy bude pohřeb Nanynky, o tom nemám tušení, ale stejně na něj nebudu moci přijít. Těžko bych se tam dostal. Musím na ni myslet jenom doma. Naštěstí už nejsem v nemocnici, ale pohyb je špatný. Naštěstí rodina mi velice pomáhá,“ svěřil se tehdy.

Na natáčení pohádky dodnes herec vzpomíná. V životě měl mnoho velkých rolí, řada lidí si ho ale bude už navždy pamatovat jako pohádkového prince Radovana.

Zdroj: Expres, Prima ženy, Život v Česku, iDNES, Aha!, Extra

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články