Ivanu Trumpovou po jejím odjezdu do Rakouska začala sledovat StB a vedla o ní spis

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ivana Trump
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek 14. července zasáhla svět zpráva, že zemřela bývalá manželka Donalda Trumpa původem z Čech Ivana Trumpová. Jaký byl život této jedinečné osoby, o které Trump prohlásil: „Je to moje nejoblíbenější exmanželka.“

Byl úspěšný, zajímavý a hlavně ostře sledovaný Státní bezpečností, která vedla o Ivaně objemný spis.

Útěk ze socialismu

Ivana Zelníčková byla nadějnou sportovkyní a díky tomu se mohla provdat do Rakouska a opustit tak v roce 1968 socialismus. Jejím prvním manželem byl rakouský průmyslník Alfred Winklemeier, se kterým se měla znát ze závodů.

Právě díky tomuto svazku se z Ivany stal cíl agentů Státní bezpečnosti, kteří ji sledovali. Deník Blesk tedy zapátral v archivech StB, aby zjistil, co se v záznamech o Ivaně psalo.

„Protože to nebyla zlenivělá soudružka, ale chtěla proniknout, tak se provdala… No a vypadla z Čech… Tady se střílel do hlavy nějakej Jirka Syrovátka… až to tu nevydržel a zdrhnul taktéže,“ uvádí v hodnotící zprávě jeden z Ivaniných přátel Josef Menšík. Ten se později stal agentem „Langrem“.

Další z agentů, který vystupuje jako „Luboš“, pak ve spisu uvádí, že si pro Ivanu před uplynutím amnestie dojel do Rakouska její otec a odvezl ji zpět do Prahy, aby dodělala vysokou školu.

Během té doby se Ivana rozhodla, že se rozvede se svým rakouským manželem, a než se odstěhovala do Kanady, stihla ještě milostný poměr s Jiřím Štaidlem.

Seznámení s Trumpem proběhlo dle spisu jinak

V Kanadě se Ivana vrátila k povolání modelky a díky tomu se seznámila se svým druhým manželem Donaldem Trumpem. Jejich seznámení popisují agenti jinak než sama Ivana.

„Při jednom návratu do olympijské vesnice použila taxíku, který měl cestou závadu. Taxikář jí po omluvě namátkou zastavil kolemjedoucí osobní automobil. Muž ve voze byl Američan, a jak se později ukázalo, tajemník presidenta Cartera v předvolebním období. Iva učinila na muže dojem. Ráno jí poslal do hotelu koš růží. Další věci se vyvíjely tak překotně, že se do USA vraceli společně,“ uvádí ve spisu agent „Luboš“.

Dle Ivany se však seznámily na pracovním výjezdu do New Yorku, kdy čekala na stůl v prestižní restauraci Maxwell’s Plum na Upper East Side. A zde se měla sejít s Trumpem a mělo jít o lásku na první pohled.

Toto období se stalo pro agenty StB obdobím žní, protože se předháněli v dodávání informací na mladou rodinu. Dle jednoho z agentů se mělo v předmanželské smlouvě objevit, že chce Trump tři děti a v případě rozvodu měla Ivana dostat jeden milion dolarů.

„Vzal si Ivanu a ta mu porodila dítě. Za tuto oběť obdržela slíbený melounek dolarů, a protože Ivana nebyla hamižná, investovala do herny, kterou prodával soudruh, jemuž se nedařilo,“ popisuje však situaci jinak další agent.

Jedním z těch, kdo dodávali informace, byl i Ivany tatínek. Ten byl veden jako „Miloš“ a byl považován za důvěrníka. Nebyl tedy spolupracovník StB, ale na jejich žádost se s nimi stýkal a bylo to něco za něco. Oni mu dovolili cestu za dcerou a on jim poté o cestě něco řekl.

Život této zajímavé ženy ukončila nešťastná náhoda, když 14. července ve svém bytě v New Yorku spadla ze schodů a na následky zemřela.

Zdroje: Blesk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články