Hrdina z filmů Bohové musí být šílení se po natáčení stal znovu farmářem. Křovák N!xau zemřel během lovu na tuberkulózu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
N!xau
Zdroj: Profimedia

Pamatujete si ještě na dobrodružnou komedii s názvem Bohové musí být šílení? První film byl natočen v roce 1980, dočkal se pak ještě několika pokračování. A celkem v pěti filmech si zahrál N!xau. Kdy přesně se herec narodil, ani kdy přesně zemřel, není dodnes jasné.

Podle úředních záznamů se narodil 16. prosince 1944. To nicméně nemusí být přesné. On sám své přesné datum narození neznal, a to i proto, že vyrůstal jako Křovák v poušti Kalahari. S domorodým kmenem žil před i poté, co se proslavil díky své roli ve filmech.

Neměl ponětí o světě mimo kmen

V roce 1980 se poprvé zapsal do povědomí fanoušků jako herec. Za natáčení tehdy dostal pouze 300 dolarů. Neměl ponětí o hodnotě peněz, které mu nakonec údajně uletěly, takže si jich příliš neužil, píše Sydney Morning Herald.

Za druhý film si řekl o 240 000 dolarů, aby mohl zajistit svou rodinu a postavit v poušti chatu včetně modernějšího vybavení. Jelikož ale s penězi neuměl hospodařit, opět o ně přišel. Zahrál si následně ještě ve třech filmech ze série Bohové musí být šílení.

Kdy zahynul, není přesně jasné

Po natáčení snímků se N!xau vrátil ke svému kmeni. Stal se znovu farmářem, pěstoval kukuřici, fazole, choval stádo skotu, uvádí Los Angeles Times. Jednoho dne nicméně odešel sám na lov. Od 1. července roku 2003 byl považován za nezvěstného.

Jeho tělo se našlo o několik dní později a oficiálně byl za mrtvého prohlášen 5. července téhož roku. Který den přesně skonal, není jasné, důvodem byla nicméně tuberkulóza. Pohřben byl 12. července na kmenovém pohřebišti vedle své manželky.

Zdroj: ČSFD, Los Angeles Times, Sydney Morning Herald, TV Guru, The New York Times

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články