Helgu Čočkovou aneb Irenku z Nemocnice na kraji města vyšetřovala StB. Málem skončila za mřížemi

od Markéta Krejčí
1 minuta čtení
Cockova Helga
Zdroj: Profimedia

Když se řekne jméno herečky Helgy Čočkové, mnohým nenaskočí žádný obličej. Pokud se k tomu ale přidá jméno postavy, totiž Irenky Štrosmajerové ze seriálu Nemocnice na kraji města, většina lidí už bude „doma“. Stačilo málo a herečka si v seriálu nezahrála. Dokonce mohla skončit i za mřížemi.

U Helgy Čočkové byl umělecký talent vidět už od útlého dětství. Navštěvovala dramatický kroužek, ale také se ve 13 letech stala dětskou moderátorkou Československé televize.

Chtěla studovat chemii

I přes svůj umělecký talent chtěla původně studovat chemii. Na tu se však nedostala, neboť v té době nebylo dívkám v těchto oborech příliš přáno.

Nakonec se tak navzdory velkým obavám rozhodla vyzkoušet DAMU, kam se bez větších obtíží dostala. Společnost v ročníku jí dělali například Josef Abrhám či Jiří Mrkvička.

Majáles ji málem stál školu

Nechybělo mnoho a sympatická blondýnka školu vůbec nedokončila. Ve čtvrtém ročníku se totiž zúčastnila demonstrace vysokoškolských studentů na Petříně během oslav majálesu.

Pro herečku to znamenalo nepříjemná vyšetřování ze strany StB a také přímou „letenku“ ze školy. Dopadnout ale mohla mnohem hůře — dokonce jí totiž hrozilo i vězení.

Vše ale naštěstí dopadlo relativně dobře. Byla sice pracovně nasazena do výrobního procesu, po necelých dvou letech jí ale bylo umožněno vrátit se na DAMU a školu dokončit.

Naštvala Oldřicha Nového

Její kariéra však byla nevratně poškozena. Režim ji nechal odstranit z titulků několika snímků, ve kterých hrála. A stopku v kinech dostala i komedie Dva z onoho světa, kterou natočila s Oldřichem Novým. Podle serveru Super jí to měl prvorepublikový herec za zlé.

Téměř 30 let strávila Čočková v angažmá Národního divadla. Věnovala se ale i televizi a filmu, i když po revoluci spíše jen sporadicky. Mladší diváci si ji mohou například pamatovat z filmu Rebelové, kde ztvárnila třídní učitelku.

Zdroj: Prima Ženy, Super

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články