Helena Zmatlíková se stala nejúspěšnější ženskou ilustrátorkou světa. Dnes její knihy vydává její syn

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Helena Zmatlikova vystava
Zdroj: Profimedia

Jméno Heleny Zmatlíkové si spojíme s celou řadou knížek. Během svého života jich ilustrovala více než 250, především se věnovala tvorbě pro ty dětské. Je považována za nejúspěšnější ženskou ilustrátorku na světě. Kromě jejího profesního života byl ale velmi zajímavý i ten její osobní.

Helena Zmatlíková se narodila v roce 1923. Ačkoli zemřela ve věku 81 let už v roce 2005, její dílo je stále přítomno a ještě dlouho bude. Dětské knížky, na kterých pracovala, jsou totiž i po letech oblíbené.

Herecká kariéra

Když byly Zmatlíkové 3 roky, zahrála si ve filmu Pohádka máj. O dva roky později se objevila ve snímku Životem vedla je láska. Jak ale rostla, uvědomila si, že se herectví věnovat nechce. Její největší láskou bylo už odmalička malování, píše Super.

Zmatlíková byla v brzkém věku nadprůměrně inteligentní. Věděla už jako holčička, že by se měla živit tím, kde nebude závislá na nikom jiném, ale pouze na svých dovednostech. A proto se rozhodla pro kariéru ilustrátorky.

Její otec zemřel za války a pro maminku malé dívky nebylo snadné zvládat financovat její studia. Ve 14 letech tak Zmatlíková poprvé nastoupila jako výpomoc do redakce, uvádí Český rozhlas Plus.

Svatba v mladém věku

Zmatlíková se velmi rychle rozkoukala, v práci se pro své nadání stala oblíbenou. Když jí bylo 18 let, poprvé se vdala. Její vztah vydržel 7 let, ale nakonec se rozpadl. Vzešel z něj nicméně syn, který se stal divadelním dramaturgem a režisérem.

Později se začal věnovat knihám, zajistil si práci nakladatele a začal vydávat matčiny knihy. V současné době k nim spravuje autorská práva.

Zmatlíková je považována za nejúspěšnější ilustrátorku na světě mezi ženami. Celkově se umístila v žebříčku top 10 ilustrátorů jako sedmá. I mnoho let po smrti si tak rozhodně zaslouží její práce velkou úctu.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Facebook, Deník, Super

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články