Helena Růžičková se v mládí protančila až k filmu. Neuvěříte, jak božsky vypadala v baletním úboru

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
helena růžičková
helena růžičková

Každý umělec ví, jak náročné je dostat se mezi ty správné lidi, kteří mu pomohou dostat se až na vrchol umělecké kariéry. Často i ti nejtalentovanější musejí počkat, než se na ně usměje štěstí. Na to své si musela počkat i jedna z hereček, která svými rolemi bavila celý národ.

Helena Růžičková byla populární česká herečka. Nejvíce lidí má Helenu spojenou se známou trilogií Slunce, seno…, ve které ztvárnila roli Škopkové. Svůj talent však tato žena neukázala jen u filmu, ale také na divadelních prknech.

Studium herectví jí nevyšlo

Už jako malá se Helena pohybovala kolem divadla. V dětství navštěvovala hodiny baletu v Národním divadle. Vyzkoušela si několik profesí, než se dostala k té vysněné. Chvíli pracovala jako choreografka, později jako jevištní technička. A jak to tak bývá, tyto osudy bývají nejzajímavější.

Helena se několikrát snažila projít přes talentové zkoušky na DAMU, nikdy ale nebyla přijata. Účast na zkouškách se jí však vyplatila. Potkala zde svou osudovou lásku Jiřího Růžičku staršího, s nímž měla mnoho společného.

Její manžel byl také herec, později se stal pomocným režisérem. Když se měli vzít, Helena si za svědkyni vybrala svou skvělou kamarádku Jiřinu Bohdalovou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Milujeme český film (@milujeme_cesky_film)

Netančila jen za mlada

Na fotografii můžeme vidět Helenu v krásných šatech s krásným účesem, jak stojí v baletní pozici. Kdo by si byl pomyslel, že se tato dívka v budoucnosti stane jednou z velkých filmových hvězd?

Své taneční vlohy později ukázala i v komedii Ecce homo Homolka z roku 1969. Slavnou hlášku: „Ta shodit takovejch padesát kilo…” – „Ti řeknu… baletka… úplná labuť!“ si pamatuje snad každý z nás.

Helena byla také známá díky svým věšteckým schopnostem. Vykládala z kávové sedliny a dělala numerologii. To, že předpověděla několik událostí, které se doopravdy staly, potvrdilo její talent.

Filmová hvězda byla vášnivou kuřačkou. To se jí bohužel vymstilo. V roce 2004 zemřela po dvouletém boji s rakovinou plic. Zanechala za sebou nespočet filmů, ve kterých za svůj život účinkovala a které stále baví velké procento diváků.

Autor: Štěpán Pacík


Související články