Helena Růžičková se opilá opřela do komunistů. Dohnalo ji to na psychiatrii

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Helena Ruzickova
Zdroj: Profimedia

Svérázná herečka Helena Růžičková byla národem milována a komunisty nesnášena. Dokonce to zašlo tak daleko, že kvůli nim skončila na psychiatrii. Co tato usměvavá žena provedla, že si vysloužila takový trest?

Herečku velmi poznamenal komunistický režim, ve kterém prožívala své herecké začátky. A to dokonce tak moc, že se kvůli komunistům již nikdy nevrátila do divadla.

Poslala komunisty do patřičných míst

Dle informací deníku Blesk k herečce vedla Státní bezpečnost svazek pod krycím názvem Tanečnice, do kterého podávali obsáhlá hlášení agenti pod pseudonymy Jege a Jaroslava.

Růžičková tehdy byla velmi sledovanou osobou a jedno z představení Dámy s kaméliemi se jí stalo osudným.

Jak píše server Aha!, měla být herečka v 70. letech odvedena přímo z jeviště, protože vystupovala opilá. Což o to, to se stalo již mnoha hercům. Ale Helena si alkoholem dodala odvahu a nebrala si servítky s komunistickým režimem.

„Vše probíhalo normálně do doby, kdy na jeviště vstoupila Růžičková. Ta se na jevišti potácela, blábolila neustále něco o p****i a jiné nesrozumitelné nadávky. Nakonec upadla do klavíru,“ uvádí agent v hlášení ve spise.

Během svého proslovu pak poslala komunisty do patřičných míst, čímž si vysloužila obdiv mnoha diváků, ale podepsalo se to na její psychice.

Již nikdy nehrála v divadle

Herečka se po této eskapádě psychicky zhroutila a skončila na psychiatrii, což potvrdil i její nejlepší přítel Václav Glazar.

„Za komunistů měla obrovské problémy. Nesměla hrát a nakonec ji odstavili tak, že ji šoupli do blázince. Pak ji nutili, aby prodávala zeleninu,“ uvedl pro Aha!

Na prkna, která znamenají svět, se už herečka nevrátila.

Pachuť celé této epizodě dodává fakt, že zmíněný agent popíjel s herečkou a jejími kolegy v pražské vinárně U Golema a je prý možné, že právě on inicioval velké množství vypitého alkoholu, aby Helenu dostal do potíží.

Vzhledem k této události se pak jeví zcela nepochopitelná její porevoluční kandidatura do Senátu za KSČM. Dle zdrojů blízkých herečce to však učinila proto, že chtěla pomáhat dětským domovům.

Zdroj: Aha!, Blesk, Super

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články