Greta Thunberg je celebritou mezi celebritami. Setkáním s ní se pochlubili například Leonardo DiCaprio či Arnold Schwarzenegger

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Leonardo di Caprio
Zdroj: taniavolobueva / Shutterstock.com

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunberg toho za svůj poměrně krátký život zvládla v oblasti ekologie více než leckterý člověk za celý svůj život. Její odhodlání a odvahu veřejně podporuje mnoho známých osobností, mezi které patří například takoví velikáni jako Leonardo DiCaprio či Arnold Schwarzenegger.

Gretu Thunberg asi netřeba představovat. Švédská ekologická aktivistka se narodila 3. ledna 2003 a v roce 2018 založila hnutí Fridays for Future.

Zatčení ji netrápí

Její matka je operní zpěvačka a otec je herec. O Gretě se kromě ekologie mluví také v souvislosti s jejím Aspergerovým syndromem.

Ten je charakterizován abnormalitami v sociálních interakcích, ale s normální inteligencí a vývojem jazyka.

Mnozí vyčítají jejím rodičům, že zneužívají nemoci, aby svou dceru zviditelnili a vydělali na ní. Greta toto však několikrát popřela a uvedla, že toto je život, jaký chce žít.

O jejích eskapádách a zatčeních dnes psát nebudeme, ačkoliv by to byl velmi dlouhý seznam. Naposledy odmítla opustit přístav v Malmö, odkud nakonec byla odvedena policií a byla jí udělena i pokuta.

Podpora celebrit je ohromná

Z neznámé dívky, která vedla ekologické protesty, se stala veřejně známou a kdo se k ní nevyjádří, jako by snad ani nebyl.

Mnoha politikům leží Greta doslova v žaludku, protože právě na ně míří její kritika. A za její odvahu se jí dostává podpory od celebrit.

V roce 2019 přednesla před zástupci OSN velmi emotivní projev, na který vzniklo mnoho vtipných koláží. Dostalo se jí však zároveň velké podpory.

„Zůstaň silná,“ povzbudila ji například herečka Anna Hathaway.

„Bravo,“ napsala pod její projev Penélope Cruz.

A další se přidali alespoň tím, že její projev sdíleli na svých profilech. A že se nejedná o jen tak ledajaké známé osobnosti, dokazuje jejich dlouhý seznam, který nese jména jako Leonardo DiCaprio, Chris Hemsworth, Camila Cabello, Joe Jonas, Cara Delevingne či Ellie Goulding.

Leonardo DiCaprio ji označil za lídra doby

Při přebírání svého prvního Oscara v roce 2015 přednesl herec emotivní projev o tom, jak je třeba šetřit planetu.

Bylo tedy jen otázkou času, než se bude chtít setkat s mladou aktivistkou. A toto setkání proběhlo v roce 2019.

„Greta Thunberg se stala lídrem naší doby. Historie nás bude soudit podle toho, co uděláme dnes pro to, abychom zajistili, že i budoucí generace budou moci žít na stejné obyvatelné planetě, kterou jsme tak bezstarostně považovali za samozřejmost. Doufám, že to, co Greta říká, se stane budíčkem pro lídry na celém světě, který je přesvědčí, že doba nečinnosti už skončila,“ napsal po tomto setkání DiCaprio.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)

Schwarzenegger dokonce předělal svůj Hummer

Za velkého fanouška Grety se označil také Arnold Schwarzenegger. Ten se s Gretou setkal ve Vídni a ocenil, co dělá pro světové klima.

Nutno podotknout, že herec nebyl vždy úplně ekologický, ale v posledních letech se snaží na svém chování k planetě pracovat.

Ve své sbírce měl například neekologický tank M47 Patton, kterého se však již zbavil. Jeho Hummer měl také do ekologie daleko.

Herec jej však přestavěl tak, aby jezdil na rostlinný olej.

Zdroje: USA Today, Britannica, BBC, Expres, Instagram 

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články