3. června to bylo 100 let, co zemřel jeden z nejslavnějších spisovatelů známý v mnoha zemích světa. Franz Kafka žil v Praze, byl židovského původu, svá díla nicméně psal v němčině. Je považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Ačkoli je už mnoho let po smrti, jeho osobnost jen tak zapomenuta nebude.
Na svém kontě má tři velké romány s názvy Amerika, Proces a Zámek. Ty vyšly posmrtě, připomíná Český rozhlas. Pravděpodobně jeho nejvýznamnějším dílem je nicméně novela Proměna.
Nejslavnější rodák z Prahy
Podle celé řady historiků je Franz Kafka jedním z nejslavnějších rodáků z Prahy, mnoho lidí dokonce tvrdí, že nikdo slavnější se u nás nenarodil.
„Paradoxem je, že Kafka, který uměl česky a celý svůj život kromě několika měsíců prožil v Praze, vlastně nikdy nevyšel kompletně česky,“ říká Milena Masáková ze Společnosti Franze Kafky.
V komunistickém Československu byla Kafkova díla vydávána jen v určitivých obdobích, jako například v 60. letech. „Kafkova literární tvorba byla považována za extrémně pesimistickou, což se neslučovalo s oficiálním vkusem. Například prezident Novotný prohlásil, že Kafku četl, ale vyžadovalo to od něj velké osobní sebezapření,“ uvedl pro OnlyU historik Tomáš Malínek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Zabila ho vážná nemoc
Kafka byl člověk, který žil velmi zdravým životním stylem. Nikdy nekouřil, byl vegetarián, alkoholu se obloukem vyhýbal, píše Vitalia. Přesto se mu nakonec bohužel osudnou stala nemoc, která ho o život připravila ve 40 letech.
Slavný spisovatel zemřel na tuberkulózu. Jeho okolí s něčím podobným podle všeho počítalo. Tuberkulózou se totiž nakazil v rámci svého zaměstnání. Pracoval v úrazové pojišťovně, kde vyřizoval agendu pro vojáky vracející se z fronty první světové války. „Právě od jednoho z nich se pravděpodobně Kafka nakazil,“ doplnil Malínek.
Kafka byl navíc k nemocím náchylný, měl slabou imunitu a už od dětství se potýkal s jedním problémem za druhým. Kromě toho, že ho velmi často trápila rýma, nachlazení se nevyhýbal ani přes léto a měl také časté žaludeční problémy a migrény. Trpěl také psychickými potížemi. Vše si bral hodně k srdci a snažil se těžké situace zvládat s humorem.
Podle Novinek kdysi přiznal, že psaní je pro něj něčím, co mu pomáhá ulevit si od problémů. Potřeboval ze sebe vypsat pocity, emočně si odlehčit, zároveň ale také světu předat něco nového. A tento způsob sebeléčby se nakonec stal tím, díky čemu bude Kafka známý ještě dlouhé roky.
Zdroj: Česká televize, Novinky, Český rozhlas, Vitalia, OnlyU
Autor: Šárka Cvrkalová