Estée Lauder založila světově proslulou firmu. Členové její rodiny jsou dnes miliardáři

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Estee Lauder
Zdroj: New York World-Telegram and the Sun staff photographer: Sauro, Bill, photographer., Public domain, via Wikimedia Commons

Když se řekne Estée Lauder, mnoho lidí si vybaví celosvětově proslulou značku. Kdo ale byla její zakladatelka? Málokdo z vás měl nejspíš tušení, že měla slavná žena české kořeny. Její otec se totiž narodil v Praze.

Estée Lauder se narodila 1. července 1906. Ačkoli na svět přišla v americkém Queensu, její otec byl Čech a matka Maďarka. Právě její otec a strýc, kteří společně podnikali, nakonec Lauder inspirovali k tomu, aby se začala sama zajímat o způsob, jak založit velkou firmu.

Tvrdá práce

Otec Estée vždy říkal, že úspěch není něco, o čem by měl člověk jen snít. Ve skutečnosti jde o něco, na čem se tvrdě pracuje. Zasloužené ovoce potom ale chutná skvěle. Jeho dcera si vzala slova k srdci a stala se jedinou ženou, kterou kdy časopis Time zařadil mezi dvacet největších podnikatelských géniů dvacátého století.

Jako teenager začala Lauder pracovat se svým strýcem chemikem, který provozoval malou firmu na výrobu pleťových krémů a parfémů. V roce 1930 se vdala a i za podpory svého muže začala být ve firmě stále produktivnější.

Ačkoli se v roce 1939 pár rozvedl, o 3 roky později se k sobě opět vrátili a začali se firmě věnovat naplno. Strýc tehdy přenechal Estée hlavní slovo, protože vnímal její potenciál. V roce 1946 založila Lauder svou vlastní společnost.

Bohatá rodina

Firmě se začalo velmi dobře dařit. Díky neustálému zdokonalování produktů dosáhla Estée kvality, po které toužili lidé z celého světa. V současné chvíli je jmění její rodiny odhadováno na 40 miliard dolarů.

Estée zemřela 24. dubna 2004 ve věku 97 let. Firmu po ní tehdy zdědili její synové. V roce 2022 časopis Forbes ve svém žebříčku světových miliardářů uvedl hned šest jmen z rodiny Lauderových. V čele firmy momentálně stojí William P. Lauder, vnuk Estée, který se narodil v roce 1960.

Zdroj: Dave Lackie, Biography, Estée Lauder, Investopedia, Britannica, EL Companies, Forbes

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články