Dominique Swain přijala roli Lolity poté, co ji odmítla Natalie Portman. Herečka se stále věnuje herectví a ráda cestuje

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dominique Swain
Zdroj: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Film Lolita od Adriana Lynea měl premiéru v roce 1997 a okamžitě se stal kultovní klasikou. Ve filmovém světě způsobil poprask a právě z obavy, že by mohl zničit její kariéru, odmítla hlavní roli Natalie Portman. Dominique Swain roli přijala a knihu četla dokonce šestkrát. Ukázalo se ale, že obavy Portman byly namístě. Aktuálně Dominique sice stále hraje, ale vydělává si spíše skrze sociální sítě.

O titulní roli se ucházelo 2 500 uchazeček. Nejvíce však zapůsobila čtrnáctiletá Dominique Swain, a byla tak obsazena po boku Jeremyho Ironse.

Knihu obdivovala

Profesor Humbert Humbert zde ve velmi kontroverzním zpracování knihy Vladimira Nabokova prožívá lásku ke dvanáctileté Dolores Haze.

Pro herečku byla velká čest, že mohla ve filmové adaptaci hrát, protože román Lolita ji prý nadchl.

„Vážím si toho románu, četla jsem ho šestkrát,“ řekla Dominique dle serveru The Things a zároveň dodala, že rozhodně neschvaluje pedofilii, ale kniha podle ní ukazuje, jak pedofilie všechno ničí.

Herečka sice po odvysílání filmu natočila několik dalších filmů, ale dle kritiků film Lolita velmi omezil její kariérní vzestup.

Byl to mimochodem důvod, proč roli odmítla Natalie Portman, která měla Lolitu původně hrát.

„Nebyla jsem ochotna to udělat. V té době to pro mě nebylo to pravé. Nebyla jsem ochotna se vžít do sexuální role, když mi bylo 13 nebo 14 let, a stejně bych to neudělala ani teď,“ vysvětlila Portman po letech, proč roli odmítla.

Pomáhali jí Irons i režisér

Server IMBd uvádí, že vzhledem k věku Dominique byly intimní scény natáčeny pomocí dospělé dvojnice. A režisér se k ní prý choval moc hezky a díky tomu se při natáčení cítila pohodlně.

„Někteří režiséři si myslí, že není jejich úkolem herce vůbec ovlivňovat, a to je podle mě úplně hloupé,“ řekla herečka v roce 2012 pro Hollywood Chicago.

Všechny scény prý byly natočené až po jejím souhlasu a nikdy neudělala nic, co bylo proti její vůli.

„Neexistovalo nic, co jsem ve skutečnosti udělala a proti čemu by moje matka měla námitky,“ řekla herečka pro Best Life.

Režiséra herečka svou spontánností přiváděla k šílenství, protože každou scénu natáčela jiným způsobem.

„Měla jsem štěstí na herce jako Jeremy Irons, který je tak skvělý herec a který byl připraven pracovat s dítětem, které nikdy předtím ve filmu nehrálo. Neuvědomila jsem si, jak jsem vděčná, dokud jsem nezačala více pracovat v televizi, kde chtějí, abyste to vyjádřili přesně a pokaždé úplně stejně,“ přiznala herečka ve zmíněném rozhovoru pro Hollywood Chicago.

Co dělá nyní?

Aktuálně je Dominique velmi aktivní na sociálních sítích. Velmi populární je zejména její instagramový účet o cestování, který má společně se svým dlouholetým partnerem Jamiem Harrem.

„Budeme cestovat po celém světě a zažijeme mnoho dobrodružství a tohle nám pomůže si je zapamatovat a sdílet,“ píše dvojice v popisu účtu.

I nadále se věnuje herectví. Ve svém nejnovějším filmu Magik hraje po boku Benedicta Cumberbatche.

Zdroje: The Things, IMBd, Hollywood Chicago, Instagram We Love Journeys, BestLife, Instagram Dominique

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články