Divadelní režisérka Daniela Špinar prochází přeměnou pohlaví. 20 let žila jako gay

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
daniela spinar
Zdroj: Profimedia / Show Jana Krause

Divadelní režisérka Daniela Špinar a někdejší šéfka činohry Národního divadla nastupovala do funkce jako muž a odcházela jako žena. Svůj život v tranzici sdílí s fanoušky a vyrovnává se se změnami, kterých je teď v jejím životě hodně. Například s novými prsy.


Když přebírala činohru Národního divadla, byla mužem plným představ. Během svého působení však prošla velkou proměnou a činohru opustila jako žena a s větší lehkostí.

Kritika ředitele divadla

Než odešla z divadla, zastala se studentů DAMU, kteří v performanci zvané Ne!Musíš to vydržet popsali své negativní zkušenosti s profesory a školou celkově.

„Já jsem nějak strašně agresivně a emocionálně zareagovala na tu iniciativu. To byly dvě studentky, které na DAMU udělaly takový manifest, kde přečetly asi padesát anonymních příběhů, a já jsem se nějak emocionálně úplně propadla do pekla, vůbec jsem vlastně nevěděla, co se se mnou děje, proč to dělám, když jsem sedm let umělecká šéfka Národního divadla, přicházím o kariéru. Všichni bílí privilegovaní muži byli naštvaní,“ řekla v pořadu Show Jana Krause.

Vysvětlila tak, proč z divadla odešla předčasně. Hlavním důvodem bylo také to, že v rámci kritiky se pustila i do ředitele Národního divadla Jana Buriana.

A dalším důvodem byla psychická očista, kterou potřebovala. Všechno toto se totiž událo před její proměnou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Daniela Špinar (@danielaspinar)

Tranzice přišla po odchodu z činohry

Právě odchod z činohry přivedl Danielu k psychoterapeutovi, kde se otevřely její vlastní rány z DAMU a uvědomila si, že není mužem.

„Pak přišel den, kdy mi přišla ta myšlenka do hlavy, a já jsem byla v šoku a říkala jsem si, ne, to je nesmysl, protože jsem žila dvacet let jako vyoutovaný gay,“ řekla u Krause.

A protože hlavou byla žena, ale tělem muž, rozhodla se projít tranzicí. O svém záměru hned na začátku informovala na svém facebooku.

„Čeká mě složité období tranzice, ale konečně se cítím správně a celý můj život do sebe zapadl. Procházím si teď hodně těžkým obdobím, které je nepopsatelné,“ napsala před 11 měsíci s tím, že dále se k tomu nechce vyjadřovat.

Chystá osvětu

Na svém instagramu vše sdílí s fanoušky včetně fotek své tělesné proměny, která s sebou nese hlavně léčbu hormony.  Rozruch způsobila zejména fotka prsou.

„Sklidila jsem za to hejty, ale i velké komplimenty. Vzhledem k tomu, jak jsem teď rozjívená, možná můj aktivismus bude fungovat, aniž bych to cíleně chtěla. Je dobré, když lidi vidí, jak taková proměna probíhá. I pro mě je to fascinující,“ prozradila Daniela v rozhovoru pro Heroine.

A jak to má Daniela naplánováno do budoucnosti?

„Až strávím nějaký čas sama se sebou, chci ze své pozice dělat osvětu a o problematice mluvit. Nejen umělecky, ale i politicky. Například bychom už měli přestat používat slovo transsexuál a místo toho říkat transgender, protože být trans nemá se sexualitou absolutně nic společného, je to věc identity a myslím, že i tento termín zbytečně celou záležitost problematizuje a skandalizuje,“ uvedla Daniela svůj záměr s tím, že se chce i nadále věnovat divadlu.

Zdroj: iDNES, Heroine, Instagram, Expres

Autor: Soňa Jiorutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články