Dita Von Teese: Nejslavnější burleskní tanečnice byla zklamaná ze své první podprsenky

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
DitaVonTeese
Zdroj: Profimedia

Se slovem burleska si mnoho lidí spojí striptýz. A je pravda, že během show se ženy opravdu velmi často svlékají před diváky, ve skutečnosti má ale tahle zábava mnoho skrytých významů. Burleskní tanečnice se snaží především vyjádřit sebe samotné nebo svůj názor na nějakou situaci.

Burleska je hudební a dramatický žánr, při kterém ženy v kontroverzních kostýmech vystupují na jevišti a pomocí kabaretního a striptýzového představení se snaží pobavit diváky, odlehčit realitu a udělat si legraci z nějaké konkrétní situace.

Burlesky jsou známé už z antiky. Jejich moderní verze se začaly rozvíjet až počátkem 19. století ve Francii. Nejznámější burleskní tanečnicí je pravděpodobně Dita Von Teese, které je dnes 48 let. Ta se v minulém století stala symbolem této zábavné show a pro mnohé je stále vzorem.

DitaVonTeese

Zdroj: Profimedia

Za všechno mohly pánské časopisy

Když bylo Ditě 15 let, matka ji poprvé vzala do obchodu se spodním prádlem. Dívce tehdy pomohla vybrat její první podprsenku a kalhotky. Jenomže když jí koupila decentní spodní prádlo z obyčejné bílé bavlny, dívka byla zklamaná. Doufala totiž, že si bude moci obléknout něco úplně jiného.

V otcových časopisech totiž vídala ženy s krajkovými podprsenkami, punčochami a svůdným spodním prádlem. Myslela si, že je to normální, a podněcovalo to její touhu také něco takového vyzkoušet. Později se proto začala prácovat v obchodě se spodním prádlem.

Právě tady podnítila svou vášeň pro korzety a svůdné oblečení, které podle jejích slov nikdy nevyjadřovalo pouze sexuální touhu, ale spíše nějakým způsobem člověka jako takového. Jelikož ji oblečení skutečně zaujalo, začala studovat na módní návrhářku a dnes vytváří kostýmy pro mnohé burlesky ve světě.

DitaVonTeese

Zdroj: Profimedia

Fanouškem na jejích burleskních vystoupeních se stal také slavný americký hudebník Marylin Manson, který ji dlouho pozoroval a pak se konečně odhodlal ji pozvat na skleničku. Z jedné bylo několik a v roce 2004 požádal Manson Von Teese o ruku.

Ona souhlasila, ale po několika letech se manželství rozpadlo. Tehdy uvedla umělkyně jako důvod žádosti o rozvod neslučitelné rozdíly manželů. Rozvod podle všeho proběhl v poklidu, Von Teese nikdy neusilovala o jeho majetek ani o žádné vyrovnání.

Burleska v Čechách

V posledních letech se rozšiřuje tato kabaretní striptýzová show i v České republice. Jednou ze skvělých českých umělkyň je například Terézia Bělčáková, která vystupuje na pódiu pod přezdívkou Miss Cool Cat.

„Burleska je pro mě silná osobnost s výjimečným vyzařováním a energií na pódiu. Má v sobě odvahu, smysl pro humor, nebojí se použít svou sexualitu k sebevyjádření, dokáže v lidech podněcovat jejich fantazie a kreativitu,“ vysvětlila v rozhovoru pro nnmagazine.cz.

DitaVonTeese

Zdroj: Profimedia

Podle ní má burleska krásnou a dalekosáhlou historii, v minulosti již mnohdy pomohla lidem odreagovat se v těžkých životních situacích a složité události považovat za něco, co se dá brát také s nadhledem a humorem.

A přesně to by pravděpodobně měl být pravý význam burlesky. Ačkoli mnozí se chodí na představení dívat, protože je láká představa kontroverzního oděvu, pod kterým se postupně odhaluje krásné ženské tělo, burleska je o něčem víc než jen o svlékání se do naha.

Jde o vyjádření svých pocitů, vyjádření vlastní osobnosti a názoru na dění kolem za pomoci dokonale promyšleného kostýmu a ladných pohybů. Burlesky nejsou pouze krásné ženy, ale také citlivé umělkyně, které do své práce dávají velký kus srdce.

Zdroj: merriam-webster.com, wikipedia.org, nnmagazine.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články