Dětský herec Lukáš Bech skončil s kariérou kvůli problému s hlasivkami. Dal na doporučení lékařů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Eva Jenickova Lukas Bech Jirina Bohdalova
Zdroj: Profimedia

K jeho nejslavnějším rolím patří pravděpodobně Čestmír z televizního seriálu Létající Čestmír. Zahrál si ale také ve snímku Rumburak z roku 1984. Lukáš Bech se proslavil jako dětský herec, se svou kariérou ale musel kvůli problémům s hlasivkami velmi brzy skončit.

Už jako pětiletý svým talentem podle serveru Aha! uchvátil Věru Chytilovou. I díky jejímu přičinění pak strávil většinu svého dětství před kamerou.

„Líbil jsem se jí. Zrovna totiž sháněla nějakého správného sígra do Panelstory. A tak se tedy zeptala, jestli mě může vidět naživo,“ vzpomíná Bech. Právě v tomto snímku jako herec začínal a brzy se pak dostal i do dalších filmů a seriálů.

Díky svému chraplavému hlasu byl prakticky nepřehlédnutelný. Jenomže ironicky právě jeho hlas byl tím, co ho nakonec zradilo a kvůli čemu musel s vysněnou prací skončit.

Lékaři mu nedoporučili dál hrát

Bech si zahrál ve snímku Brontosaurus, v pohádce Kaňka do pohádky, následně pak také ve filmu Lucie, postrach ulice a v jeho v pokračování. V 80. letech se u něj ale objevily potíže s hlasivkami. Na doporučení lékařů se rozhodl, že se hraní dál věnovat nebude.

Lukas Bech

Zdroj: Profimedia

„Nebylo mi doporučeno, abych se věnoval této profesi, kde se hlas používá častěji, protože mám problém s hlasivkami. Jsou na nich uzlíky a kvůli nim mi hrozí úplná ztráta hlasu,“ vysvětlil.

Vzdal se i konzervatoře

Kvůli svým zdravotním problémům se vzdal Bech nejen hraní, ale také studia na konzervatoři. Věděl, že by mu nakonec bylo k ničemu. „Tak si poslechněte, jak mluvím? Copak s tímhle hlasem bych mohl celý život hrát?“ ptal se tehdy.

Ačkoli hereckou kariéru musel kvůli svému zdraví ukončit, nějakým způsobem se rozhodl u filmu zůstat. Bech byl totiž jednu dobu ředitelem zahraniční společnosti na distribuci filmů. Občas se také objeví v televizních spotech a reklamách, uvádí TV Guru.

Podle serveru Extra v současné době sem tam dostane Lukáš nějakou tu malou epizodní roli. Ačkoli se o své hlasivky bojí, je za tyto příležitosti rád. Dokonce začal psát scénáře, na jejichž základě by si jednou rád něco zahrál.

„Rozhodl jsem se, že asi jediná šance, jak se dostat na obrazovku nebo plátno, je napsat si něco sám pro sebe. Máme rozepsaný jeden historický film, jeden pěkný seriál, který je vlastně o mně a dětských hercích, další seriál s anglickým humorem v českých podmínkách i muzikálovou pohádku,“ prozradil loni v rozhovoru pro magazín Sedmička.

Zdroj: Aha!, TV Guru, Extra, Sedmička

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články