Deprese, léčebna a svěrací kazajka: Poslední měsíce života Marilyn Monroe nebyly žádná procházka růžovým sadem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Monroe
Zdroj: Shutterstock

Marilyn Monroe není jen jméno, je to legenda. Narodila se v roce 1926, a ačkoli už je mnoho let po smrti, dodnes je považována za jednu z nejlepších a nejvýraznějších hollywoodských hereček všech dob. Její nejslavnější rolí byla pravděpodobně Sugar ve filmu Někdo to rád horké. Jak vypadaly poslední měsíce jejího života, popisuje server Grunge.com.

Kromě herectví se věnovala také zpěvu, modelingu a produkci. To vše stihla do svých 36 let, kdy zemřela. 5. srpna 1962 byla nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles.

V jejím pokoji bylo nalezeno několik prázdných lahví od pilulek na deprese, a po krátkém vyšetřování tak většina lidí uvěřila tomu, že Monroe spáchala sebevraždu. Jenomže dodnes je celá řada těch, kteří si myslí, že to bylo jinak. A pátrají na vlastní pěst i po tolika letech po důkazech, které by to potvrdily.

V psychiatrické léčebně

V roce 1961 byla po rozvodu se svým třetím manželem Marilyn hospitalizována v psychiatrické léčebně. Ona sama si myslela, že jí to pomůže s problémy, po pár dnech se ale ukázalo, že se mýlila.

Pokoušela se z léčebny dostat, jenomže ačkoli původně měla být hospitalizována pouze pár dní, doktoři se začali domnívat, že má herečka vážné problémy a měla by zůstat pod dohledem.

Byla několikrát poslána na samotku, a dokonce spoutána svěracími kazajkami. Nakonec se z léčebny dostala díky pomoci svého bývalého manžela. Později pak napsala lékařům dopis, ve kterém kritizovala jejich jednání.

Léčebnu označila za vězení, její pokoje doslova za cely. Lékaři údajně nedokázali rozeznat její herecké výkony od skutečného jednání a chovali se k ní hrubě a tvrdě. I tak ale brala do konce života Monroe léky, které jí byly předepsány.

Aféra s bratry Kennedyovými

19. května roku 1962 odletěla Marylin Monroe do New Yorku, kde vystoupila jako hvězda večera a zazpívala svou originální a pozoruhodnou verzi písně Happy Birthday. Její třpytivé šaty vyvolaly u mnohých obdiv.

Jenomže pro mnoho závistivých byl její outfit naopak příliš vyzývavý a její pozdější motání se kolem prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho se nedalo přehlédnout. Proto později hodně lidí tvrdilo, že s ním měla více než přátelský vztah.

Strávit noc měla podle mnohých také s Kennedyho bratrem Robertem, což mohlo nakonec podle některých konspiračních teorií vést k tomu, že byla zavražděna. A to navzdory tomu, že vyšetřovatelé nenašli žádné stopy cizího zavinění.

Ke konci svého života trpěla herečka depresemi, často zapomínala své herecké texty, chodila pozdě na zkoušky a soužití s ní bylo složité. Na své chování nebyla pyšná, ale podle všeho neudělala ani nic proto, aby se to nějak změnilo.

Monroe byla nakonec jako herečka vyhozena a byla zažalována za porušení smlouvy. Pak poslala omluvný telegram, ve kterém prosila o odpuštění a slíbila, že bude spolupracovat a vše uhradí.

To bylo možná jedním z důvodů pro její sebevraždu. Celkově jich měla celou řadu, a je tak velmi pravděpodobné, že si skutečně vzala život sama. Na druhou stranu i na teoriích o tom, že byla zavražděna, možná něco je.

Zdroj: latimes.com. wikipedia.org, grunge.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články