Dcera Mekyho Žbirky se objevila na křtu jeho posmrtného alba. Podobu s otcem nezapře

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
meky zbirka dcera
Zdroj: Profimedia

V listopadu loňského roku zasáhla mnohé zpráva o smrti Mekyho Žbirky. Jeho smrt potvrdila manželka Kateřina Žbirková s tím, že se jednalo o komplikovaný zápal plic. Meky měl rozdělané nové album a chyběly mu nazpívat poslední dvě písně. Syn David nechtěl, aby práce jeho otce přišla vniveč, a tak za něj album dokončil. Díky tomu se Mekyho poslední album s názvem Posledné veci mohlo vydat a nyní mělo křest v Galerii Lucerna. Sem přišla celá rodina zesnulého zpěváka i mnoho dalších hostů.

„Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil,“ napsal Žbirka v listopadu na svém faebooku. „Posílejte energii, budu ji potřebovat,“ žádal fanoušky.

Syn David dokončil práci otce

David Žbirka je producentem desky a dohlížel na nahrávání dvou zbývajících skladeb. Meky zvládl před smrtí nazpívat k těmto písním materiál, ale nestihl již dodělat poslední nahrávky.

„Táta vždycky říkal, hlavně, aby to mělo nápad, ta nejdůležitější rada byla pokračovat v tom dál, aby každý song měl něco do sebe, aby měl svoji vlastní identitu,“ řekl jeho syn David v Událostech v kultuře.

K albu se vyjádřila i Mekyho manželka Kateřina. „Určitě to bude jiné, než byla předchozí alba, protože už jenom to, že to produkují dva sedmadvacetiletí kluci, je trošku jiné.“

„Takové ty věci, co lidé od táty slyšet chtějí, tak ty slyšet budou, ale ne takovým způsobem, jakým by to čekali, teda doufám,“ doplnil ji David.

Již v únoru si fanoušci mohli poslechnout první duet otce a syna zvaný Nejsi sám. „Nikdo si nestěžoval, jak tam zpívám já, protože já jsem na žádné nahrávce v češtině ještě nikdy nezpíval, natož bok po boku s tátou, tak jsem fakt nevěděl, jak to bude přijaté,“ svěřil se David k úspěšnému duetu.

A jak popsal album svého otce? „Je tam rozhodně jistá míra ohlížení se zpátky, je tam jistá míra nostalgie, ale zároveň jsou tam optimistické písničky, které koukají do budoucna, jako třeba Nejsi sám. Táta nikdy nedržel texty písní na albu v jednom žánru, depresivní píseň mohla být vedle romantické, a tak to bude i na tomhle albu.“

Na křest dorazila i dcera Linda

Album pokřtila zpěvákova rodina v Galerii Lucerna společně s hosty, mezi kterými byl například i Patrick Fitzroy.

Největší pozornost na křtu však vzbudila jeho prostřední dcera Linda. Ta se na veřejnosti ukázala po dlouhé době. Naposledy byla vyfocena před 5 lety, když si s mámou vyšla na premiéru filmu Kráska a zvíře.

Od té doby změnila svou image a namísto dlouhých tmavých vlasů teď má světlé mikádo. Linda se ve společnosti moc neukazuje, pracuje v mateřské škole a šoubyznys jde mimo ni.

Ze všech dětí Mekyho Žbirky (z předchozího manželství má ještě dceru Denisu) je Linda svému otci nejvíce podobná. Rysy jejího obličeje tatínka nezapřou. Když se usměje, je prý celý táta.

Křest plný vzpomínek

Album Posledné veci je v pořadí 15. albem zesnulého zpěváka. Jeho kmotrou se stala zpěvačka Katarína Knechtová, která jej pokřtila bílými lístky. Bylo to symbolické, protože ji k tomu inspirovala píseň Biely kvet.

„Někteří interpreti odejdou a za tři měsíce na ně vzpomínají jenom nejbližší přátelé, ale v případě Mekyho to neplatí, on bude nesmrtelný,“ řekla na křtu Knechtová.

Katerina Zbirkova David Zbirka Katarina Knechtova

Zdroj: Profimedia

„Dnes jsme pokřtili nejlepší české a slovenské album roku 2022, po jeho poslechu jsem o tom přesvědčen. Ostatně singl Nejsi sám je už 12 týdnů v popředí rádiových hitparád obou zemí,“ uvedl hudební publicista Honza Vedral, který se také křtu účastnil.

Dalším z hostů byl marketingový a obchodní ředitel Universal Music Miloslav Zýka. Právě tato společnost vydávala Mekyho alba.

„Žbirka pro nás nahrával 30 let a album Posledné veci si velmi přál vydat,“ uvedl Zýka.

Katarína na závěr křtu zazpívala několik Mekyho hitů.

Oficiální datum vydání desky, na které bude 12 skladeb, je 20. května 2022.

Zdroje: Stars 24, Frekvence 1, Blesk

Autor: Soňa Jiroutová

Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články