Dcera Dany Batulkové se přiznala k ortorexii. To nejhorší už má za sebou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dana batulkova
Zdroj: Profimedia

Poruchy příjmu potravy jsou v dnešní době poměrně častá věc a nevyhnou se jim ani některé slavné osoby. O Marianě Prachařové se před časem říkalo, že trpí anorexií. Ona v pořadu Na kafeečko promluvila o tom, že sice měla problém, anorexií ale nikdy netrpěla.

Prachařová dříve trpěla problémem zvaným ortorexie. Jde o psychickou nemoc spočívající v patologické posedlosti zdravou výživou. To ale v takové míře, že do jídelníčku člověk nezařazuje tuky, cukry či potraviny obsahující chemické látky, zároveň ale nepřijímá jeho tělo tyto věci ani v lécích či doplňcích stravy.

Člověk je tak velmi omezen a jí opravdu pouze vybrané suroviny, což mu dělá velké psychické potíže, zároveň do těla nedostává látky, které potřebuje. Nemoc se řadí na seznam poruch příjmů potravy, což dlouhou dobu Prachařová odmítala.

Nakonec se ale rozhodla s problémem bojovat. Vyhledala pomoc a částečně se z komplikací dostala. Uvědomuje si ale, že je to stále běh na dlouhou trať a že úplně zdravá nejspíš nikdy nebude. Stres ji prý navíc velmi výrazně brzdí v její kariéře.

mariana pracharova

Zdroj: Profimedia

Obdivuje ty, kteří to zvládají denně

„Zjistila jsem, že divadlo pro mě vůbec není. Dělala jsem přijímačky na DAMU a jsem ráda, že jsem se tam nedostala,“ přiznala Mariana v rozhovoru. Dodala, že ji vlastně stresuje úplně všechno a nikdy by nezvládla takový tlak.

„Zpívám s tátou a Igorem Chmelou v jednom představení, které hrajeme před Vánoci. A tam jsem si poprvé vyzkoušela divadelní prkna. Opravdu obdivuji každého herce, který vleze na jeviště a dvě hodiny tam něco předvádí a mluví,“ vysvětlila.

„Zpěv je taky něco, co mě baví, ale jak říkám, jsem strašný stresař, takže já a koncerty… To je pro mě hodně těžké. Snažím se se stresem pracovat, ale vůbec mi to nejde,“ řekla. Následně pak promluvila o tom, že se stresem byla spojená i její psychická porucha ortorexie.

Vážila si i okurky

„Nebyla to anorexie, že bych vůbec nejedla. Nebyl to ani žádný druh bulimie, bylo to tak, že jsem jedla hodně zdravě a vše si vážila a zapisovala do kalorických tabulek. A bohužel to přerostlo v to, že jsem byla posedlá vážením všeho! I okurky jsem pomalu vážila,“ vysvětlila moderátorka a youtuberka svůj problém.

Dnes už si prý Prachařová klidně dopřeje jednou za čas knedlíky, po kterých půl dne vyspává na gauči. Příliš nemusí česká jídla, miluje spíše asijskou kuchyni. Kalorie už si tolik nehlídá, dobře ale ví, že problémy s ní zůstanou už napořád, protože někde hluboko v sobě to zakořeněné má.

„U tohohle je problém, že to v člověku, ačkoliv jsem teď ve fázi, kdy mám za sebou to nejhorší, zůstane celý život. Bohužel člověk ty kalorické tabulky z hlavy nevymaže,“ dodala na závěr s tím, že momentálně se ale cítí zdravá a snaží se žít naplno a bez omezování.

Zdroj: Lifee, Super, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články