Daniela Peštová upozorňuje na prevenci rakoviny prsu. Slavné ženy, které si nemocí prošly, přidávají své poznatky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
daniela pestova
Zdroj: Profimedia

Některé nemoci se stále rozšiřují a jediným zaručeným způsobem, jak se proti nim bránit, je prevence. Podle odborného webu Linkos každý třetí Čech během svého života onemocní rakovinou. U žen jde často o rakovinu prsu, proti které se dá ale díky prevenci v mnoha případech bránit. Upozorňují na to i mnohé české celebrity.

Česká modelka Daniela Peštová promluvila v médiích o prevenci rakoviny prsu už několikrát. Sama chodí na pravidelné prohlídky a fanoušky vždy informuje o výsledcích. Kromě toho, že veřejně mluví o svém zdraví, dává také lidem inspiraci, aby i oni na to své dbali.

Měsíc říjen je celosvětově připomínán jako měsíc boje proti rakovině prsu. Právě během těchto dní probíhá řada kampaní, vybírají se peníze na nemoc a odborníci se snaží upozornit na důležitost prevence, uvádí projekt Říjen v růžové. Kromě lékařů a vědců by ale měli o tématu mluvit i ostatní.

Vzkaz přímo z čekárny

Už loni se Daniela Peštová svěřila fanouškům s tím, že podstoupila preventivní prohlídku, aby si byla jistá, že jsou její prsa zdravá. „Nemám ráda čekárny a ten čas těsně před vyšetřením přímo nesnáším. Jsem nervózní, potím se tak, že mi nepomůže ani ten nej antiperspirant a nejradši bych utekla,“ cituje její obavy Blesk.

„Ale neuteču a vracím se každý rok. Protože prevence je klíčová a zachraňuje životy. Navíc říjen je měsícem prevence rakoviny prsu. Tak se mějte rády a mějte rády i svá prsa a nechte se vyšetřit,“ dodala podle Aha! A jinak tomu není ani letos. Je říjen a Peštová opět sledující upozorňuje, aby nezapomněli.

„Po roce opět na preventivní prohlídce. Paní primářka mi říkala, že co se prevence týká, udělaly jsme obrovský pokrok. Velké procento žen chápe důležitost tohoto vyšetření a poctivě chodí. Co vy, už jste letos byly? Chodíte pravidelně?“ zeptala se tentokrát na svém instagramu.

Na prevenci upozorňují i další celebrity

Kromě Peštové si preventivní prohlídky v tomto ohledu hlídají i další celebrity. Některé si bohužel rakovinou prsu prošly i přesto, že se hlídaly. Patří k nim například Chantal Poullain, Věra Martinová nebo Lenka Termerová. Díky včasnému nálezu rakoviny je ale vždy daleko vyšší procento možnosti, že se uzdravíte a podaří se vám boj vyhrát, připomínají.

„Na mamografu se nic neukázalo, teprve až na sonu lékař po dlouhém váhání navrhl biopsii. Do týdne mi pan primář zavolal, že je to pozitivní a že mám do čtyř dnů nastoupit na operaci,“ zavzpomínala například Martinová pro iDNES.

„Nikdy jsem se sama nijak nevyšetřovala. Na bulku jsem přišla při běžné hygieně. Zrovna jsem byla objednaná na prohlídku na mamograf, a tak jak jsem tam přišla, rovnou jsem nahlásila, že mám bouli,“ svěřila se pro změnu moderátorka Pavlína Danková.

Zdroj: Instagram, Aha!, Blesk, iDNES, Říjen v růžové, Linkos

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články