Daniela Drtinová označila fandící novináře za užitečné idioty politiků. Příkladem je pro ni Světlana Witowská

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Daniela Drtinova
Zdroj: Profimedia

Daniela Drtinová je novinářka a moderátorka, která je dlouhodobě chválena za to, jak dokáže vést své rozhovory. V interview pro podcast Čestmíra Strakatého se výjimečně ocitla v roli zpovídané. A došlo i na téma novinářské objektivity.

Tvrdí o sobě, že díky své intuici dokáže rozpoznat lživou odpověď na položený dotaz. „Už od dospívání jsem na lži a manipulace hodně citlivá,“ uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Do svých hostů se tak jako moderátorka nebojí pustit a dostat z nich odpověď za každou cenu. A svou ráznost dokazuje i ve chvíli, kdy není v roli toho, kdo by měl rozhovor vést. Ani v takových situacích se nebojí projevit a dát svůj názor jasně najevo.

Užiteční idioti

Během rozhovoru s Čestmírem Strakatým, jehož část byla zveřejněna na jeho twitterovém a facebookovém účtu, uvedla, že by novináři neměli veřejně působit jako členové fanklubu – například během nedávných voleb. „Jako pardon, ale novinář, který na sebe vezme flanelku, tak sám sebe postaví ke zdi a sám sebe střelí do hlavy,“ řekla.

Podle jejích slov není možné, aby se lidé působící v novinářské profesi stali za noc fandícími novináři, kteří se zapojí do kampaně. „To jsou užiteční idioti těch politiků,“ nechala se slyšet. Na dotaz, na koho tím naráží, odpověděla, že má na mysli konkrétně Světlanu Witowskou.

Po konci kampaně se totiž lidé začali ptát na to, zda její partner Petr Kolář nepředstavuje podobný model jako Martin Nejedlý. To je podle Drtinové legitimní otázka. Witowské se ale nelíbila. „Já nechápu, jak se novinář může zeptat ostatních novinářů, proč klademe takové otázky,“ rozčílila se Daniela.

Otázka podle ní není neslušná. Neslušné je prý ale to, když se novinář zapojí do kampaně některého z kandidátů, a později pak radí ostatním novinářům, jak mají dělat svou práci.

Komentáře ze sítí

Pár lidí se Witowské v komentářích na twitteru zastalo. Patří k nim například starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Většina komentujících se ale shoduje s názorem Drtinové.

„Souhlas s tímto s Drtinovou, za mě Witovská již není adekvátní a důvěryhodná novinářka pro pokrývání české politiky,“ napsala uživatelka Žanet.

„Za mě je Daniela Drtinová dlouhodobě nejlepší a vždy nejlépe připravenou novinářkou v této zemi. Přímá, objektivní, autentická a inspirativní žena,“ píše pak na facebooku Strakatého pan Petr.

„Umí! Musím říct, že tohle je pro mě obrovské překvapení! Není to poprvé, kdy novináři nevidí rádi otázky novinářům, ale nemůže existovat imunita proti otázkám. To, co říká Daniela Drtinová, dává velkou naději celé české žurnalistice,“ doplňuje uživatel Tomáš.

Zdroj: Český rozhlas, Twitter, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články