Dana Plato: Dětská hvězda byla v 80. letech miláčkem diváků. Zemřela ve 34 letech na předávkování

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
dana plato
Zdroj: ©Columbia Pictures/Courtesy Everett Collection

Dana Plato se stala další dětskou hvězdou, které brzká sláva zničila život. Málokoho překvapilo, když bývalá herečka seriálu Diff’rent Strokes v roce 1999 zemřela. Její život byl totiž již dlouho všechno, jen ne šťastný.


Dana Plato se narodila 7. listopadu 1964 v kalifornském Maywoodu, jako miminko ji adoptovali Dean a Kay Platovi, kteří se však v jejích třech letech rozvedli. Po rozvodu byla Dana vychovávána především adoptivní matkou, která ji začala brát také na castingy.

Bylo jí 13 let, když se objevila v roli Kimberly Drummond v sitcomu Diff’rent Strokes. Ten se stal rychle úspěšným a z mladých herců, mezi nimiž byli Dana Plato, Gary Coleman a Todd Bridges, udělal hvězdy.

S okamžitým úspěchem však přišlo i nebezpečí, Plato začala po boku svých mladých kolegů experimentovat s alkoholem, marihuanou a kokainem.

Problémy v pracovním i osobním životě

V roce 1983 se Plato přestěhovala ke svému budoucímu manželovi, kytaristovi Lannymu Lambertovi, a kolem svých 19 let otěhotněla.

Kvůli tomu byla Plato v následujícím roce z Diff’rent Strokes vyškrtnuta. Podle USA Today se producenti obávali, že osobní život Plato poškodí image její postavy, potažmo celého sitcomu.

V následujících letech po narození syna Tylera se snažila vrátit zpátky na výsluní, dostávala však role jen v béčkových filmech a snímcích pro dospělé.

Mezitím se také stále více propadala do drogové závislosti a alkoholismu. Její osobní problémy se zhoršily koncem 80. let, zejména když od ní odešel manžel a zemřela matka.

Bývalý manžel nakonec kvůli hereččině závislosti získal do soudní péče jejich syna.

Pletky se zákonem

Zoufalá herečka se přestěhovala do Las Vegas, ale ani zde štěstí nenašla. V roce 1991 byla podle časopisu People zatčena za loupež ve videopůjčovně a odsouzena k pětileté podmínce.

Ale už o rok později se dostala do problémů znovu, tentokrát za padělání receptů na valium, a dostala další pětiletou podmínku.

Poslední televizní vystoupení

Dne 7. května 1999 vystoupila Dana v pořadu Howard Stern Show, kde opakovaně prohlásila, že je střízlivá. Po nedůvěře sledujících dokonce nabídla, že se podrobí testu na drogy, a dovolila producentovi, aby jí ustřihl několik vlasů.

Podle deníku New York Post však Howard Stern uvedl, že ho Plato soukromě prosila, aby její vlasy netestoval.

Testování však nebylo nutné, o den později Dana zemřela na předávkování. V té době jí bylo pouhých 34 let. Dle Los Angeles Times se policie původně domnívala, že smrt Dany Plato byla nešťastnou náhodou.

Později však soudní lékař rozhodl, že šlo o sebevraždu.

Tragický osud syna

Danina smrt měla bohužel později neblahé následky pro jejího syna Tylera Lamberta, kterému v té době bylo 14 let. Ačkoli mladý teenager vyrůstal převážně se svou babičkou z otcovy strany, byl tragickým koncem své matky zničen, a nakonec se sám uchýlil k drogám.

6. května 2010, tedy pouhé dva dny před 11. výročím smrti své matky, se Tyler Lambert zastřelil. Bylo mu 25 let.

Zdroj: USA Today, People, New York Post, Los Angeles Times, All That’s Interesting

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články