Dabér Simpsonových nechápe, že už se v seriálu nesmí kouřit. V Americe se prý zbláznili

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek stepan
Zdroj: Petr Holeček / iDNES.cz / Profimedia

Přezdívá se mu legenda českého dabingu a není se čemu divit. Zdeněk Štěpán má kromě režisérské činnosti zásluhy také na mnoha animovaných filmech a seriálech ze zahraničí. Jeho hlas znají velmi dobře i fanoušci Simpsonových, ve kterých Štěpán dabuje postavy Patty Bouvierové a Hanse Krtkovice.

Zdeněk sice v seriálu dabuje, především má ale na starosti i ostatní dabéry. V rozhovoru překvapil jejich počtem. Na několik desítek žlutých postav totiž připadá jen pár hlasů. „Pro český dabing mám asi sedmnáct lidí, mezi které to rozhazuju. V originále jich je jen šest. Ale není to nic nového, takhle je to dlouhodobě,“ objasnil.

Sám už by prý rád odešel do důchodu, z finančních důvodů ale nemůže. Navíc svou práci miluje, ačkoli ho na ní některé věci rozčilují. V rozhovoru pro Extra se rozpovídal o tom, co ho v dnešní době vytáčí a jak se to projevuje na dabingové činnosti právě v Simpsonových.

Srdeční záležitost

Štěpán daboval řadu filmů a seriálů, podle jeho slov ale nikdy nic nepředčilo jeho lásku k městečku plnému žlutých obyvatel. „I když jsem za dlouhá léta udělal spoustu dalších filmů, Simpsonovi jsou a zůstanou mou srdeční záležitostí. S touhle povedenou americkou rodinkou z městečka Springfieldu jsme si zkrátka padli do noty,“ svěřil se serveru iDNES.

V rozhovoru také padl dotaz, zda je skutečně český dabing Simpsonových tím nejlepším na světě. Podle iDNES se to totiž obecně říká. „Vlastně ani nevím. Traduje se to. Český dabing má ve světě obecně dobrý zvuk,“ odpověděl režisér hrdě.

Ačkoli jsou Simpsonovi pro Zdeňka Štěpána velmi důležití, poslední dobou ho na nich hodně věcí mrzí. Některé postavy se totiž musely přizpůsobit dnešní době a výrazně změnit své návyky. A to mu nejde do hlavy, podle jeho slov se svět doslova zbláznil.

Zákaz kouření

Výraznou postavou, kterou Štěpán dabuje, je sestra hlavní postavy Marge. Patty Bouvierová dříve výrazně kouřila, to však bylo v seriálu později zakázáno. A nad tím dabér jen kroutí hlavou. „Kdybyste to sledovali, tak moje postava před časem říkala sestře: ‚Selmo, dej mi cigáro!‘. A ona jí na to odpovídala: ‚Ne ne ne, tady už jsme u Disneyho, tady se nekouří,‘“ vysvětlil.

Ačkoli si někteří mysleli, že jde pouze o legraci, pravdou je, že v seriálu skutečně v nových dílech postavy s cigaretou neuvidíte. „Zbláznili se tam,“ reagoval na to Zdeněk Štěpán. Vymizel také Ind Apu, jehož dabér se musel omlouvat, že podporoval stereotypy.

Přitom právě na kontroverzním humoru jsou Simpsonovi založeni. „Občas se objeví v záběru, třeba když sedí v hospodě, ale už tam nemluví. To samozřejmě nikdo nechápe. Stejně jako to, když v show Tvoje tvář má známý hlas se nesmí účinkující načernit, protože by to bylo zesměšňování černochů. To je už vážně moc. Je to konec,“ zhodnotil závěrem Štěpán situaci.

Zdroj: Extra, Blesk, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články