Česká Jennifer Aniston: Dabérka Miriam Chytilová se v televizi proslavila, aniž by musela ukázat svou tvář

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jennifer Aniston
Zdroj: Tinseltown / Shutterstock.com

„Na českém znění spolupracovali: Miriam Chytilová…“ Snad každý z nás si tuto větu vybaví. A je dost možné, že k ní přiřadíme různé filmy či seriály. Miriam Chytilová se totiž především na přelomu století proslavila tím, že propůjčila svůj hlas nejedné zahraniční herečce.

Stala se hlasem pro Andreu v seriálu Beverly Hills 90210. Dabovala také ve filmech Stmívání, Rocky, v seriálu Castle na zabití nebo Walker Texas Ranger.

Během své největší kariéry měla někdy i více než 30 zakázek měsíčně a svůj hlas dala stovkám postav v epizodních rolích seriálů. Nejvíce si ji diváci pamatují nejspíše jako českou Rachel ze seriálu Přátelé.

Rachel jí podle všeho nechybí

Kdykoli se v České republice objeví nadabovaný film, ve kterém hraje Jennifer Aniston, je to právě Chytilová, kdo ztvární její hlas. Pro diváky je přirozenější pamatovat si k jedné tváři stále stejný dabing.

V několika rozhovorech pro média byla dabérka dotázána, zda jí po letech, během kterých Přátele dabovala, Rachel tak trochu nechybí. Odpověděla ale, že jelikož dabuje herečku i v jiných snímcích, ani jí to nepřijde.

Přiznala, že jednou z nejzajímavějších scén, které kdy hlasově ztvárnila, byl právě Rachelin porod. Zatímco pro diváky to znamenalo narození Emmy, dcery Rosse a Rachel, pro Chytilovou šlo o křik a předstírání bolestí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Miriam Chytilová (@miriamchytilova)

Proslavila se jako divadelní herečka

I když je Miriam Chytilová především dabérka, věnuje se také herectví, a to hlavně divadelnímu. Dlouhé roky vystupovala v divadle v Jihlavě, kde ztvárnila desítky rolí.

Někteří si ji možná také pamatují jako Klárku ze seriálu Tajemství proutěného košíku. Jak se ale ona sama vnímá? Spíše jako herečka, nebo jako dabérka?

Herectví je zábava, ale při dabování se vždy nasměju

Chytilová přiznává, že na tuto otázku pro ni není snadné odpovědět. Miluje totiž jak hereckou činnost, tak i dabing. Zatímco divadlo je pro ni něčím, do čeho se může více zapojit a více se vyjádřit, dabing je spíše zábava a oddych.

Podle všeho, i když se jedná o práci, je to něco, na co se člověk denně těší. Při dabování Přátel se se svými kolegy u vtipů nasmála. Často došlo i k situacím, kdy byl vtipný přeřek mnohem víc než kdejaká hláška.

O hlasivky se nijak nestarám

Mohlo by se zdát, že tolik nadabovaných postav vyžaduje speciální péči o hlasivky, hlasový trénink nebo nějaký vychytaný trik. Miriam Chytilová ale potvrzuje opak. O své hlasivky se prý nijak nestará.

Je ráda, že je zdravá. Chce to prý jen dobře jíst a občas si trochu zacvičit. Nezlenivět a mít režim. Péče o tělo z vnějšku i vnitřku jde totiž ruku v ruce.

Miriam dodává, že miluje přírodu a dokonalým odpočinkem pro ni je procházka po lese. Pobyt na čerstvém vzduchu rozhodně nemůže hlasivkám uškodit.

Zdroj: Dabingforum.cz


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články